Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kraje dostaly 3,6 miliardy z EU na zkvalitnění vzdělávání

Kraje dostaly 3,6 miliardy z EU na zkvalitnění vzdělávání

Kraje dostaly 3,6 miliardy z EU na zkvalitnění vzdělávání

9.3.2011 19:20, Zdroj: ČTK

   Hejtmani dnes na ministerstvu školství převzali 3,6 miliardy korun z EU. Peníze jsou určeny na zkvalitnění výuky, výuku znevýhodněných dětí nebo školní pomůcky. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) novinářům řekl, že kraj dostal 511 milionů korun, které použije na technické vybavení škol. Jihomoravský kraj zase z dotací podpoří přírodovědné a technické obory. Kraje už přitom na školství mohly čerpat celkem 6,6 miliardy korun, dosud prý ale reálně vyčerpaly jen 700 milionů korun. Peníze jsou určeny základním a středním školám ze všech krajů kromě Prahy. 


    "Je tam vzdělávání pedagogů, vzdělávání neziskových organizací, které pracují s dětmi, ať handicapovanými a obecně dětmi, které (v nich) tráví volný čas," řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Peníze mohou kraje využít i na nákup moderních pomůcek, na speciální vzdělávání, například malých cizinců nebo na asistenty pedagoga. 
    

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) například uvedl, že jeho kraj chce z dotací zatraktivnit přírodovědné a technické obory středních škol, o které děti nemají příliš velký zájem. Zároveň by prý tyto školy měly díky penězům z EU navázat užší spolupráci s firmami. 
 

    Dotace jdou z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, musí se vyčerpat do čtyř let. Kraje si nyní vyhlásí vlastní výzvy, do kterých se školy budou hlásit. V rámci těchto grantů už bylo přitom rozepsáno na kraje 6,6 miliardy korun, reálně vyčerpáno bylo prý ale jen kolem 700 milionů korun. Podle úředníků ale školy mohou tyto peníze čerpat až do roku 2013. "Já se nebudu tajit, že to čerpání bylo poměrně pomalé a že musíme zrychlit," uvedl Dobeš. 
 

    Kromě toho mohou školy ještě žádat o peníze na vlastní projekty prostřednictvím takzvaných šablon. Každá mimopražská základní škola si tak může v průměru přijít na milion korun. Školy z metropole ale mají při čerpání peněz z evropských fondů smůlu, Praha jako bohatý region na dotace nedosáhne.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.6 + 34.5) *

Zpět na přehled