Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kontrola ministerstva financí cílí na Alexandra Vondru

Kontrola ministerstva financí cílí na Alexandra Vondru

Kontrola ministerstva financí cílí na Alexandra Vondru

20.10.2010 13:57, Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek poslal hloubkovou kontrolu na Úřad vlády. Kontroloři mají jednoznačné zadání: zaměřit se na výdaje, které souvisely s českým předsednictvím Evropské unii. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN) s tím, že prověrka cílí na sekci, kterou v době předsednictví EU vedl tehdejší vicepremiér a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra. Není to náhoda, tvrdí HN a dodávají, že současný ministr obrany má s Kalouskem "velké spory" kvůli armádním nákupům
    

Podle deníku mají kontroloři ministerstva financí (MF) zjistit, zda sekce, kterou Vondra vedl, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví. Spory mezi oběma ministry podle HN začaly, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. "Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva," píše list. 
    

Připomíná, že v posledních týdnech začal Vondrův resort zveřejňovat informace o zbrojních zakázkách a příjmech Omnipolu, které předchozí vedení tajilo. "Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná," řekl listu Vondra. Kalousek totiž rozhodnutí o kontrola podepsal 1. září.

"Tentýž den Vondra zadal na obraně audit obchodů, které byly v minulosti uzavřeny přes prostředníky," uvádí deník. 
   

 Domněnku, že by šlo o cílený útok na Vondru, Kalousek odmítá a označil ji za paranoidní. "Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím, jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat," řekl. 
    

"Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost," píše list. Kontrola se podle nich zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Navíc chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho, ale svolení dostali až teď. Zajímavé podle HN je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. "Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr," dodává list. 
    

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka situace kolem kontroly výdajů na předsednictví ilustruje, jak si vláda představuje boj s korupcí. "Pan Barták bude vyšetřovat pana Vondru a pan Vondra bude na ministerstvu obrany vyšetřovat pana Bartáka. To je situace, kdy máme velkou šanci, že se na obou stranách nevyšetří vůbec nic," řekl novinářům. 
   

 Bez ohledu na motivaci kontroly je podle HN pravděpodobné, že se nesrovnalosti najdou. Podle informací HN půjde především o nápadně nevýhodné nákupy a smlouvy s dodavateli
    

Nynější poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra v úřednické vládě Jana Fischera Martin Pecina dnes upozornil na to, že vláda v době předsednictví mimo jiné změnila metodiku účtování nákladů za používání vládních speciálů, aby mohla často využívat vládní letku. "Bylo přijato, že s budou účtovat jen letištní poplatky na cílovém letišti a pohonné hmoty natankované mimo území České republiky," řekl Pecina. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.7 + 49.1) *

Zpět na přehled