Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 24. 9. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kolín opravuje chrám a okolí, našla se původní dlažba

Kolín opravuje chrám a okolí, našla se původní dlažba

Kolín opravuje chrám a okolí, našla se původní dlažba

9.4.2018 13:03, Zdroj: ČTK

Kolín - V Kolíně pokračují opravy chrámu svatého Bartoloměje a okolí, které začaly loni v prosinci. Vítězná firma začala po převzetí areálu dělat průzkumy, nyní již jsou v plném proudu stavební práce. Náklady budou kolem 60 milionů korun bez DPH, projekt původně počítal s částkou kolem 90 milionů. První etapa má zabrat více než 1,5 roku. Druhá etapa, ve které bude dokončena kostnice, kde se budou restaurovat kosti, bude o rok delší. ČTK to řekl kolínský místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Město získalo na rekonstrukci dotaci, která pokryje 90 procent nákladů.

Stavební firma udělala například průzkum prostranství mezi chrámem a budovou staré školy v areálu památky. Zhruba 20 až 30 centimetrů pod povrchem se našla původní stará dlažba. "Řeší se, jaká dlažba se tam bude dávat, protože nalezená dlažba je velkoformátová, zatímco my jsme počítali s maloformátovou, typickým kolínským mozaikem," řekl Kašpar.

Při průzkumu firma také zjistila, že krov a střecha budovy staré školy jsou ve špatném stavu. Náklady na opravu střechy by měla pokrýt dotace, která městu pomáhá financovat celý projekt. "Pracuje se na tom, aby se stará škola vrátila do původního vzhledu, mnoho kamenů se rozpadá, takže se musí zakonzervovat vhodnou omítkou," řekl Kašpar.

V současnosti se opravuje také koruna vnitřní hradební zdi, veřejnosti jsou zatím skryty práce na zvonici, jelikož lešení je postaveno uvnitř. Zbourán již byl například také starý zahradní domek. Dokončeny pak už jsou například nové dveře do chrámu, a to ze strany od diakonie.

Výběrové řízení na projekt vyhrála firma BFK service, která již několik rekonstrukcí a staveb v Kolíně dělala. Vyhrát výběrové řízení jí pomohlo konsorcium s firmou Gema Art, která se specializuje na záchranu a obnovu památek. Vedení Kolína se již dříve nechalo slyšet, že chrám sv. Bartoloměje musí opravovat firma, která má s opravou památek zkušenosti. Zároveň bude Kolín dbát na to, aby na práce dohlíželi památkáři. Podmínky veřejné zakázky byly nastavené tak, že se stavební firma musela spojit s firmou památkářskou.

Firma BFK v Kolíně rekonstruovala například nemocniční svobodárnu nebo faru naproti sv. Bartoloměji. Stavěla také tenisový areál V Jezerkách, parkoviště, rekonstruovala kanalizační stoky a upravovala oddělení onkologie v nemocnici. Památkářská firma Gema Art v této oblasti působí od roku 1990. Hlavní náplní její práce jsou restaurátorské a kompletní stavební práce na památkově chráněných objektech, je držitelem licence ministerstva kultury. Firma rekonstruovala například rotundu svatého Václava v Praze, obnovovala areál zámku Svijany nebo komplex klášterů v Českém Krumlově.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní je podle Kašpara to, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.7 + 0.1) *

Zpět na přehled