Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Koalice s Peake by se opírala asi jen o křehkou většinu poslanců

Koalice s Peake by se opírala asi jen o křehkou většinu poslanců

Koalice s Peake by se opírala asi jen o křehkou většinu poslanců

18.4.2012 16:40, Zdroj: ČTK

Pokud by se ODS a TOP 09 rozhodly vládnout s odpadlíky z Věcí veřejných (VV) kolem vicepremiérky Karolíny Peake, podle současných počtů by mohly mít ve sněmovně jen křehkou většinu poslanců. Navíc za předpokladu, že by s koalicí dál hlasoval nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS) a Pavel Bém, jenž kvůli aféře s odposlechy pozastavil členství v ODS a podle představitelů občanských demokratů už není ani v poslaneckém klubu strany.

Premiér Petr Nečas (ODS) už dal najevo, že si přeje ve sněmovně bezpečnou většinu, za kterou nepokládá 101 nebo 102 hlasů. Na počátku volebního období měla koalice pohodlných 118 hlasů, jen dva hlasy jí tak chyběly k ústavní, třípětinové většině z celkových 200 poslanců.

Od té doby nastalo několik změn. Občanští demokraté mají i s Bémem, který je na stránkách sněmovny stále veden v klubu ODS, celkem 52 hlasů. Klub TOP 09 a Starostů čítá 41 členů. I s nezařazeným Doktorem, který s koalicí hlasuje, tak disponují tyto dvě hlavní vládní strany 94 hlasy. Do nejtěsnější většiny tedy zbývá sedm poslanců. V táboře Peake jich je nyní přesně tolik. U několika dalších jednotlivých poslanců zvolených za VV ještě není jisté, na kterou stranu se přidají.

Otazníky tak panují i nad počtem členů klubu Věcí veřejných, jenž před současným otřesem čítal 21 členů a je oficiálně na základě koaliční smlouvy stále součástí vládního tábora. Zdá se však, že jich zůstane nadpoloviční většina, tedy více než poslanců ve skupině Peake.

Zřejmě jen spekulací je možnost, že by se vláda opírala o odpadlíky kolem Peake a současně i o VV v čele s Radkem Johnem.

Klub VV už dříve opustili Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Zatímco Kočí a Škárka jsou nezařazení, Huml vstoupil do ČSSD. V současnosti není zřejmé, zda v klubu VV zůstanou bývalý šéf poslanců této strany Vít Bárta a exministr Josef Dobeš, kteří však patří k oponentům Peake.

Poslanců ČSSD je 55 a KSČM 26, společně mají tedy tyto dvě strany 81 hlasů. Spolu s nezařazenými poslanci NS-LEV 21 má opozice 83 křesel, se Škárkou a Kočí 85. Opozice patrně nezíská většinu, ani kdyby se k ní připojil zbytek klubu VV.

Pokud by Peake získala do své platformy nejméně deset poslanců, mohla by podle jednacího řádu založit vlastní klub. Klub by ale nedostával příspěvek na úhradu nákladů. Neměl by také nárok na poměrné zastoupení v orgánech sněmovny, pokud by ale poslanci nerozhodli jinak.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.3 + 8.3) *

Zpět na přehled