Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Klaus se sešel s lídry koaličních stran, řeší koaliční krizi

Klaus se sešel s lídry koaličních stran, řeší koaliční krizi

Klaus se sešel s lídry koaličních stran, řeší koaliční krizi

14.4.2011 12:12, Zdroj: ČTK

Prezident Václav Klaus se dnes dopoledne sešel s lídry všech tří stran vládní koalice. K obsahu jednání se ale po schůzce nikdo z vládních lídrů ani prezident nevyjádřili. Klaus ve středu prohlásil, že zve předsedy ODS Petra Nečase, TOP 09 Karla Schwarzenberga a VV Radka Johna k zásadnímu jednání o současnému rozkolu ve vládě.
   

 Předsedové koaličních stran z Hradu odjeli do Kramářovy vily, kde budou jednat ve formátu K12, v němž má každá strana čtyři zástupce. Klaus po zhruba třičtvrtěhodinové schůzce odjel na pražské Hlavní nádraží, kde má spolu s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem slavnostně otevřít zrekonstruovanou halu stanice.
   

 "Chtěl bych jen říci, že pro vás nemáme žádné sdělení. Jsem rád, že pánové přijali pozvání na tuto dnešní schůzku," řekl novinářům Klaus před zahájením rozhovorů s lídry stran.
    

Prezident ve středu večer zdůraznil, že je třeba jednat o tom, jak a zda vůbec pokračovat v současné vládní sestavě. Důvěra v kabinet premiéra Nečase je podle něj vážně narušena, uvedl po zveřejnění nahrávky, která má dokládat podíl ODS na vnitrostranickém puči ve Věcech veřejných.
   

 Po skončení schůzky s prezidentem by měli zástupci koaličních stran pokračovat v rozhovorech mezi sebou. Jednání je svoláno do Kramářovy vily na 12:30. Dohodli se na tom na středeční neformální večeři, která skončila po téměř pěti hodinách bez jasného výsledku.
   

 "Buď se dnes odpoledne dohodneme, nebo nemá cenu dále pokračovat," řekl ČTK jeden z pozvaných. Odmítl popsat varianty východiska z vládní krize, jak o nich politici v noci jednali. Podle něj se zavázali mlčenlivostí.
    

Prezident má od pondělí na stole rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a také návrhy na odvolání ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Johna. S podpisem dokumentů, které by znamenaly odchod všech tří politiků VV z vlády, čeká. Podmiňuje ho tím, že mu premiér Nečas představí plán dalšího fungování kabinetu. Všechny tři koaliční strany zdůrazňují, že chtějí přes spory dále spolupracovat.
    

Na nahrávce, kterou ve středu zveřejnil server Týden.cz, poslankyně Kristýna Kočí naznačuje, že na krizi Věcí veřejných a potažmo celé vlády se od loňska podílela ODS. Kočí tvrdí, že v rozhovorech "záměrně potvrzovala a dále rozvíjela spekulativní informace", které šíří její bývalí kolegové z VV.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.3 + 4.6) *

Zpět na přehled