Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Klaus podpořil Vondru v jeho snaze udělat na obraně pořádek

Klaus podpořil Vondru v jeho snaze udělat na obraně pořádek

Klaus podpořil Vondru v jeho snaze udělat na obraně pořádek

3.9.2010 11:20, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) má podporu prezidenta a vrchního velitele českých ozbrojených sil Václava Klause ve snaze udělat pořádek na ministerstvu obrany. Vondra to dnes řekl novinářům po zhruba hodinové schůzce s hlavou státu, na které se dotkli i posledních skandálů s nákupy majetku probíraných nyní v médiích. 
    

"Je důležité postupovat tak, aby veřejnost jasně cítila, že cílem je, že armáda z toho musí vzejít silná, nikoliv oslabená," poznamenal Vondra. Kauza exnáměstka Jaroslava Kopřivy, který se údajně snažil za provizi zprostředkovat nákup mobilních minometů bez výběrového řízení, by podle ministra neměla destabilizovat vztahy mezi ODS a TOP 09. Podle Mladé fronty Dnes za sebe lidovec Kopřiva na ministerstvo obrany připravoval náhradníka, kterým měl být někdejší člen KDU-ČSL a nyní vlivný člen TOP 09 Pavel Severa. 
    

"Máme koalici, která má v programu napsáno, že je to koalice rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Obě tyto dimenze v tom mém úsilí jsou obsaženy," připomněl Vondra. Snaží se prý nemrhat svěřenými prostředky a usiluje o transparentní proces nákupů v armádě. "Neumím si představit, že pro toto své úsilí bych v koalici neměl podporu," prohlásil. 
    

"Mou snahou je, aby koalice byla soudržná. Je má odpovědnost, koho si vezmu na ministerstvo obrany," odpověděl na otázku, jak se zachová, pokud se zjistí, že s Kopřivovým případem mohou být skutečně spojeni koaliční partneři ODS. "Není na mně, abych vyšetřoval všechno a všechny po celé ČR. Já odpovídám za ministerstvo obrany," řekl Vondra. 
    

Deník Mladá fronta Dnes nyní poukázal i na zřejmě předražený nákup obrněných vozidel Iveco a Dingo. Podle listu v tomto případě naznačil exnáměstek Kopřiva, že za nimi stojí někdejší ministr obrany Martin Barták. Toho přijal místopředseda TOP 09 a ministr financí nynější vlády Miroslav Kalousek jako svého náměstka. 
    

Vondra prý má prezidentovu podporu také ve snaze "nastolit určitou rovnováhu vztahů mezi ministerstvem obrany a armádou České republiky včetně generálního štábu," doplnil. Změna podoby velitelských struktur byla obsažena i v koaliční smlouvě nynější vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. 
    

Hovořili i o situaci armády s ohledem na finanční možnosti státu. "Shodujeme se v tom, že některé úsporné náklady, které zasahují do personálu v armádě, je dobré rozložit řekněme do dvou let," uvedl ministr. Už delší dobu prosazuje, aby bylo až do roku 2012 odloženo například zdanění příspěvků na bydlení pro vojáky z povolání. Obává se totiž, že pokud by se zdanění uskutečnilo hned od příštího roku bez nutných kompenzací, z armády by mohlo narychlo odejít několik tisíc potřebných vojáků. Od ledna se tak sníží pouze výsluhy.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.9 + 3.7) *

Zpět na přehled