Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Klaus podpořil policejního šéfa, o policii jednala i sněmovna

Klaus podpořil policejního šéfa, o policii jednala i sněmovna

Klaus podpořil policejního šéfa, o policii jednala i sněmovna

18.7.2012 21:31, Zdroj: ČTK

 

Praha - Prezident Václav Klaus dnes podpořil policejního prezidenta Petra Lessyho v jeho snaze bránit se vnějším vlivům na policii. Podle Klause by neměly pokračovat útoky na policii a situace kolem ní by se měla zklidnit. Lessy se v minulých dnech dostal do ostrého střetu s představiteli vlády kvůli svým varováním před politizací policie. Reagoval tak na kritiku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který policistům vyčítal postup v kauze nákupu vojenských letounů CASA.

Spory o zásahy vlády do policejní práce dominovaly i dnešnímu mimořádnému jednání sněmovny. Opozice se na něm nejprve neúspěšně pokusila prosadit vznik vyšetřovací komise k možnému ovlivňování policie v případu CASA. Poté kritizovala vládu před hlasováním o vyslovení nedůvěry kabinetu Petra Nečase (ODS).

Opozice dopředu nepočítala s tím, že se jí podaří vyslovit vládě nedůvěru. Schůzi ale využila k tomu, aby znovu kritizovala Kalouskovo chování v kauze CASA a rozpočtovou politiku vlády.

Lessy minulý týden na jednání sněmovního bezpečnostního výboru uvedl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování nákupu letounů a použil prý nevhodné výrazy, údajně i řekl, že budou "všichni odstíháni ve velmi krátké době". Pak Kalousek podle Lessyho v dalších telefonátech svá slova mírnil; policejní prezident popřel, že se hovor týkal pořízení vozidel Volkswagen Passat pro policii, jak tvrdil Kalousek.

Kalousek dnes oznámil, že Lessy se už v lednu obrátil na ministra vnitra Jana Kubiceho s žádostí, v níž mimo jiné žádal o 17,7 milionu na nové policejní passaty. Podle Kalouska dokumenty potvrzují jeho verzi o obsahu telefonátů s Lessym, ten ale trvá na tom, že o passatech řeč nebyla a Kalousek mu vyčítal postup v kauze CASA.

Nečas na Klausovu podporu Lessymu nereagoval. Už dříve policejnímu prezidentovi vyčetl, že se svými výroky z posledních dní údajně pustil do politického aktivismu, který odporuje funkci prezidenta nestranné policie. Kalousek na Klausův kritický vzkaz vládním politikům reagoval slovy o tom, že každý má právo podpořit kohokoliv. Politici podle něj nesmějí ovlivňovat policejní práci, stejně tak ale policisté nesmějí ovlivňovat politiku.

Kauzy kolem letounů CASA se týká i další policejní vyšetřování. Policie v úterý zadržela svědka v kauze nákupu těchto vojenských letounů Karla Daňhela. Obvinila ho z pohlavního zneužití nezletilé. Dnes ho propustila, trestní řízení pokračuje. Podle Daňhelovy advokátky údajně policie vyvíjela na nezletilou nátlak, dívka si prý obvinění vymyslela.

Policie dnes také doručila do sněmovny další žádost o možnost stíhat Davida Ratha (dříve ČSSD) pro pokračující trestný čin, a to přijetí úplatku. Znamená to, že Ratha zřejmě znovu vyslechne sněmovní mandátový a imunitní výbor. Sněmovnu také asi čeká další vystoupení vazebně stíhaného poslance.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.2 + 30.5) *

Zpět na přehled