Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauzu privatizace bytů OKD už řešily soudy i parlament

Kauzu privatizace bytů OKD už řešily soudy i parlament

Kauzu privatizace bytů OKD už řešily soudy i parlament

27.10.2015 10:58, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr hlavních událostí v kauze bývalých bytů společnosti OKD (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty):

 

16. září 2004 - Fond národního majetku (FNM) podepsal smlouvu se zástupci společnosti Karbon Invest o prodeji 46 procent akcií ve společnosti OKD za 4,1 miliardy korun. Karbon Invest se mimo jiné zavázal splnit podmínky nakládání s bytovým fondem OKD. O prodeji podílu státu v OKD rozhodla 15. září 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD).

Listopad 2004 - Skupina Karbon Invest změnila majitele; novým vlastníkem se stala investiční skupina RPG Industries vedená finančníkem Zdeňkem Bakalou.

1. června 2006 - Byty byly v rámci RPG převedeny na společnost RPG RE Residential, posléze přejmenovanou na RPG Byty.

3. prosince 2008 - Občanské sdružení BYTYOKD.CZ, zastupující nájemníky bytů, předalo zástupcům Poslanecké sněmovny petici s více než 13.000 podpisy proti postupu firmy RPG. Ta se podle petice řádně nestarala o modernizaci bytových domů ani bytů.

6. ledna 2009 - Skupina RPG oznámila, že nájemníkům nehodlá rozprodávat bytový fond.

Leden 2009 - Sdružení BYTYOKD.CZ podalo žaloby na ministerstvo financí (MF). Sdružení tak chtělo MF donutit, aby zveřejnilo podmínky prodeje státního podílu v OKD, především údajný závazek, že firma prodá byty nájemníkům za netržní ceny.

29. června 2009 - Skupina RPG vypověděla předkupní právo nájemníkům bývalých bytů OKD. Firma tvrdila, že jí to umožní získat externí peníze na rekonstrukce bytového fondu. MF odmítlo výpověď uznat a podalo na RPG žalobu k rozhodčímu soudu.

3. prosince 2009 - Sněmovna vyzvala MF, aby požádalo soud o vydání předběžného opatření, které zabrání společnosti RPG nakládat s byty, s výjimkou prodeje nájemníkům. Sněmovna rovněž přijala usnesení, v němž konstatovala, že byla porušena privatizační smlouva z roku 2004.

17. prosince 2009 - Obvodní soud pro Prahu 1 vydal na návrh MF předběžné opatření zakazující společnosti RPG Byty nakládat s byty. Předběžné rozhodnutí zrušil 18. března 2010 pražský městský soud s tím, že obvodní soud nebyl věcně příslušný.

1. února 2010 - RPG Byty podala ústavní stížnost na usnesení Sněmovny z prosince 2009. Ústavní soud stížnost zamítl.

4. února 2010 - MF potvrdilo, že společnosti RPG Industries uložilo pokutu 30 milionů Kč za převod bytů do majetku dceřiné firmy RPG Byty. Firma tím podle MF porušila privatizační smlouvu. Firma pokutu odmítla zaplatit, závazek prý neporušila.

25. března 2010 - Společnost RPG oznámila, že bere zpět výpověď závazku předkupního práva nájemníků. Zároveň uvedla, že se stahuje z arbitráže, kterou s ní vede MF, protože nevěří ve spravedlivý proces v ČR.

20. července 2010 - MF oznámilo, že uspělo v arbitráži u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře. Podle rozhodnutí mají nájemníci předkupní právo za výhodných podmínek.

Březen 2011 - Sdružení BYTYOKD.CZ podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něj v souvislosti s privatizací majetkové účasti státu ve společnosti OKD v roce 2004 mohla být ČR způsobena škoda zhruba 20 miliard korun.

25. května 2011 - Podle společnosti RPG rozhodčí soud zamítl žalobu státu na RPG Industries, v níž se MF na firmě domáhalo zaplacení pokuty 30 milionů korun.

24. září 2013 - Prezident Miloš Zeman navrhl, aby společnost RPG Byty postoupila bývalé byty OKD například Moravskoslezskému kraji. Z výnosů z bytů by se pak financovala útlumová těžba v dole Paskov, který patří společnosti OKD.

2. dubna 2014 - Sdružení BYTYOKD.CZ požádalo dopisem ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby po vlastnících OKD začal vymáhat náhradu za údajnou nedovolenou podporu při prodeji státního podílu v OKD v roce 2004. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který byl v době privatizace ministrem financí, v reakci uvedl, že stát prodal svůj podíl v OKD za tržní cenu.

6. srpna 2015 - Mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital oznámila, že kupuje firmu RPG Byty.

9. října 2015 - Obvodní soud pro Prahu 2 se začal zabývat kauzou privatizace společnosti OKD. V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění státního podílu a podle policie mimo jiné chybně vyčíslil hodnotu bytů.

27. října 2015 - ÚOHS povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty. Podle ÚOHS firmu přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.á r.l. Menšinovým partnerem v akviziční struktuře bez možnosti kontroly a manažerem investice je dle ÚOHS společnost Round Hill Capital LLC.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.6 + 18.2) *

Zpět na přehled