Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauzu Nagyová odstartovala policie zásahem z 12. června

Kauzu Nagyová odstartovala policie zásahem z 12. června

Kauzu Nagyová odstartovala policie zásahem z 12. června

12.2.2014 07:05, Zdroj: ČTK

Praha - Vývoj hlavních událostí v kauze údajného uplácení tří exposlanců ODS, ve které figuruje expremiér Petr Nečas a jeho bývalá spolupracovnice, nyní manželka Jana Nečasová (Nečas byl obviněn z uplácení):

 

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně Úřadu vlády.

13. června - V médiích se objevila jména zadržených - jednalo se mj. o někdejšího poslance ODS Petra Tluchoře, exministra zemědělství Ivana Fuksu, ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) a šéfa Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka nebo ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu.

14. června - Objevily se podrobnosti o jednotlivých kauzách. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi z devíti zadržených. Podle policie stála Nagyová v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí z podzimu 2012. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. K odstoupení z poslaneckých funkcí byli podle policie motivováni nabídkou členství v orgánech státem řízených společností. Nagyová navíc údajně zneužila Vojenské zpravodajství (bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek) ke sledování tří osob, včetně manželky premiéra Nečase.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové, Tluchoře a Fuksy. Do vazby byl vzat i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček, který podle policie navedl spolu s Nagyovou Nečase k přislíbení úplatku. O den později rozhodl stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra, který se den po zásahu vrátil ze zahraničí.

16. června - Premiér Nečas oznámil, že podá demisi, což do té doby odmítal. Demisi předal prezidentovi následující den. Hlava státu později jmenovala premiérem nestraníka Jiřího Rusnoka. Nečas skončil i v čele ODS.

18. června - Nečas odmítl, že by se v kauze tří exposlanců ODS jednalo o úplatky.

19. června - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) oznámil, že nechá přezkoumat adekvátnost zásahu policie, při kterém byla zatčena Nagyová, tři exposlanci a vedení VZ. Šéf žalobců Pavel Zeman to odmítl s tím, že ministr nemá na tyto informace nárok.

8. července - Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání Nečase.

16. července - Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra a Tluchoře. Rozhodnutí se týkalo i Fuksy, který se na NS neobrátil. Všichni tři exposlanci byli propuštěni z vazby.

17. července - Státní zástupce požádal Sněmovnu o stažení žádosti o Nečasovo vydání. Svůj postup zdůvodnil tím, že chce nejdřív vyjasnit, jaký je rozsah poslanecké imunity.

- Nečas prohlásil, že kauzu kolem Nagyové a tří exposlanců ODS provázely manipulace ze strany státního zastupitelství a soudců.

19. července - Krajský soud v Ostravě propustil Nagyovou z vazby.

21. září - Nečas se oženil se svou bývalou spolupracovnicí Janou Nagyovou, nyní Nečasovou. S předchozí ženou Radkou se Nečas rozvedl v srpnu 2013.

31. října - Nejvyšší soud rozhodl, že exposlance Tluchoře, Šnajdra a Fuksu nelze stíhat ani kvůli jednání mimo Sněmovnu. Zároveň Nejvyšší soud rozhodl, že expremiéra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před rozpuštěním Poslanecké sněmovny v srpnu 2013. Chránila ho pouze procesní imunita, která se vztahuje na projevy ve Sněmovně.

 

2014:

21. ledna - Exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř, jejichž stíhání bylo zastaveno, požádali ministerstvo spravedlnosti o odškodnění. Každý žádá zhruba čtyři miliony korun.

11. února - Nečasův advokát Josef Lžičař řekl ČTK, že policie obvinila Nečase z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.7 + 30.9) *

Zpět na přehled