Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza Promopro vypukla počátkem roku 2011

Kauza Promopro vypukla počátkem roku 2011

Kauza Promopro vypukla počátkem roku 2011

20.12.2013 11:12, Zdroj: ČTK

Praha - Přehled hlavních událostí v kauze Promopro (Vrchní státní zastupitelství v Praze ve čtvrtek podalo obžalobu na 12 lidí v případu sporné zakázky pro firmu Promopro):

2011:

27. ledna - Deník Právo a server Aktuálně.cz informovaly, že ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví EU získala bez soutěže firma Promopro. Podle Práva společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), pozdějším ministrem obrany. Podle deníku neměla částka za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky překročit 85 milionů korun, společnost prý ale nakonec fakturovala 766 milionů.

- Vondra v reakci na zprávu prohlásil, že smlouvu s Promopro nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Podle něj byl za financování českého předsednictví odpovědný tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák. Ten ale tvrdil, že zakázky připravoval Vondrův úřad.

28. ledna - Vedení společnosti Promopro prohlásilo informace zveřejněné v médiích za zkreslené, neúplné a tendenční. Podle majitele firmy cena zakázky nebyla 766 milionů korun, ale 496 milionů korun.

- Úřad vlády zveřejnil smlouvu s Promopro a později i dodatky.

1. února - Mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že úřad vlády zaplatil firmě Promopro téměř 551 milionů korun.

3. února - Vedení ODS ostře reagovalo na výroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který v tisku Vondru obvinil ze odpovědnosti za ztráty stamilionů korun při českém předsednictví EU.

7. února - Protikorupční policie zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

17. února - Ministr financí Kalousek a ředitel finančního analytického útvaru ministerstva Milan Cícer na tiskové konferenci oznámili, že část peněz z plateb pro Promopro putovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech bylo kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun.

24. února - Premiér Petr Nečas (ODS) obvinil ministra financí Kalouska, že hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu. Kalousek to odmítl.

24. března - Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit.

- Vládní strany Věci veřejné (VV) a TOP 09 vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem Vondry, který podle nich jasně nevyvodil odpovědnost za kauzu Promopro. "Má-li pan ministr Vondra po tomto slově jen trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra," řekl ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek.

28. března - Za Vondru se postavila Výkonná rada ODS.

11. dubna - Vondra nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci na funkci. Podle svých slov tak učinil proto, aby nebránil změnám ve vládě a umožnil fungování trojkoaličního kabinetu.

16. června - Sněmovna hlasy opoziční ČSSD a KSČM vyzvala premiéra, aby kvůli kauze Promopro Vondru odvolal. Předseda vlády to odmítl.

7. července - Antimonopolní úřad zahájil v souvislosti se zakázkou pro Promopro správní řízení s Úřadem vlády.

 

2012:

12. dubna - Premiér Nečas prohlásil, že očekává, že Vondra vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s kauzou.

13. dubna - Protikorupční policie oznámila, že v kauze Promopro obvinila 10 lidí, z toho tři bývalé zaměstnance státu. Později vzrostl počet obviněných na 12.

7. prosince - Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.

 

2013:

3. května - Protikorupční policie navrhla v kauze Promopro obžalovat 12 lidí. Zakázka byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun.

30. října - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v kauze sporné zakázky pro firmu Promopro uložil úřadu vlády pokutu 1,2 milionu korun.

20. prosince - Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že podalo obžalobu na 12 lidí v případu Promopro. Podle státního zástupce Tomáše Černého byla zakázka na zajištění audiovizuální techniky předražená o 388 milionů korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.1 + 35.2) *

Zpět na přehled