Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza pohledem vz24: Miliardový projekt KREDO

Kauza pohledem vz24: Miliardový projekt KREDO

Kauza pohledem vz24: Miliardový projekt KREDO

23.9.2012 09:13, Zdroj: vz24.cz

Byl to ambiciózní projekt, který za 1,495 miliardy korun měl vysokým školám přinást analýzy a vize. Místo toho ale krachuje – a pokud nebude rovnou smeten ze stolu, dočká se kompletního přepracování. Plán exministra Josefa Dobeše totiž současný ministr školství Petr Fiala podrobil dost nevybíravé kritice a nad plánem KREDO zvoní hrana.

"Bohužel nebudu velkým optimistou. Po právní analýze, která na ministerstvu probíhala i před mým nástupem, jsme dospěli k závěru, že rizika spojená s realizací IPn KREDO jsou v té podobě, jak je nyní projekt navržen, příliš vysoká. A to nejen pro ministerstvo, ale potažmo i pro příjemce, kteří by v budoucnu mohli být vystaveni riziku, že budou finanční prostředky vracet," řekl serveru ČeskáPozice.cz náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum Tomáš Hruda.

Oč vlastně šlo? O projekt z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, jenž měl všechny IPn (Individuální projekty národní) začlenit do jednotné strategie a přinést vize vysokého školství. Dobeš jej připravoval celý rok, ale jeho představení Evropské komisi v září 2011 skončilo fiaskem. Letos v únoru jej ministerstvo předložilo EK znovu, v červnu přišly na řadu první konference.

A již v létě ministr Fiala dostával první varování – například od rektora Univerzity Karlovy a předsedy České konference rektorů, profesora Václava Hampla: "Projekt v předloženém tvaru vyvolává řadu nejasností a vysoké školy si uvědomují nemalá rizika spojená se zapojením do jeho řešení," napsal ministrovi. Dále upozorňoval na další využití projektu, nerealistické termíny dokončení (v únoru 2014!), na slabou kontrolu utrácení peněz školami a další problémy.

Problematicky se jevil především výběr subjektů, který by měl pro vysoké školy vytvářet dohromady 72 analýz. Za Dobeše se rozhodlo o jednacím řízení bez uveřejnění, prý kvůli ochraně "výhradních práv" a z technických důvodů. Jenže jediným vhodným dodavatelem analýz by zřejmě byly pouze samy vysoké školy, jak dokládají posudky několika právních kanceláří: "Podle našeho názoru záměr veřejné zakázky nekoresponduje se základními principy, na nichž je zadávání veřejných zakázek založeno. Nejasná je především podstata ,služby‘, která má být v rámci takovéto veřejné zakázky poskytnuta zadavateli. Dalším nejasným aspektem je existence soutěžního prvku, neboť ministerstvo plánuje rozdělit zakázku mezi jednotlivé vysoké školy, z nichž každá bude zpracovávat právě jednu její část, a to tu, která se bude týkat jí. Soutěž je tedy prakticky vyloučena," stojí údajně v posudku profesora Aleše Gerlocha, děkana Právnické fakulty UK, jak jej získala Česká pozice.

Problém byl také v tom, že prý možná šlo o způsob, jak vysokým školám dodat chybějící peníze. "Je symptomatické, že se v jedné z powerpointových prezentací úředníků MŠMT objevila i věta: ,V žádném případě se nejedná o náhradu klesajícího rozpočtu VŠ!!!‘ Úředníci ji vepsali červeně a dali za ni pro jistotu hned tři vykřičníky, ale stejně tomu málokdo uvěřil. Pokud to ministr Fiala zastaví, bude jen dobře, protože rizika jsou značná," tvrdí zdroj serveru ČP, údajně obeznámený se situací na ministerstvu.

Byl to tedy jen nekvalitně připravený projekt, který nás ochudí o další bruselskou miliardu a půl, nebo pokus, jak nenápadně financovat vysoké školy, když se jim v rozpočtu tolik sebralo? Pokud ano, je důležité si uvědomit, že by to byl podvod – jakkoli české vysoké školství potřebuje peníze více než kdy dřív. "KREDO není způsobem, jak školám pomoci, je to spíše potenciálně obrovský problém," tvrdí ale náměstek Hruda. Ať to bylo, jak chtělo, v každém případě šlo o fušeřinu – a proto se už nyní prakticky můžeme rozloučit s dalšími penězi z EU.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (16.2 + 22.7) *

Zpět na přehled