Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza pohledem vz24: Gripeny za dvě miliardy ročně

Kauza pohledem vz24: Gripeny za dvě miliardy ročně

Kauza pohledem vz24: Gripeny za dvě miliardy ročně

29.7.2012 08:16, Zdroj: vz24.cz

Prodlouží česká armáda smlouvu se Švédskem a bude dál užívat stíhačky Jas-39 Gripen, nebo ji již neobnoví a na podzim vypíše tendr na nová letadla? Anebo naše letectvo ustoupí od nadzvukových stíhaček, jak také není úplně nereálné? Čas pro jednání se krátí, bylo by vhodné, kdyby se rozhodlo co nejdřív. To však zřejmě nehrozí.

Premiér Petr Nečas prohlásil, že by rozhodnutí o celé záležitosti mělo padnout do podzimu. Současný pronájem vyprší v roce 2014, proto je podzimní termín docela pozdě. Alespoň to tvrdí někteří opoziční zástupci; za všechny jmenujme stínového ministra obrany Jana Hamáčka z ČSSD.

„Chci upozornit, že pokud se vláda opravdu rozhodla jít touto cestou, tak jí trochu ujel vlak. Takováto možnost zde byla samozřejmě dříve,“ tvrdí Hamáček. Tím se podle něj velmi komplikuje situace, protože pokud prý bude na podzim opravdu vypsán nový tendr, nebudou-li vítězná letadla opět gripeny, může mít armáda problémy. Nebude například čas na přípravu pilotů a leteckého personálu. „Z mého pohledu by bylo velmi obtížné to stihnout tak, aby nové stroje byly plně bojeschopné,“ podotkl Hamáček.

To je totiž hlavní argument, proč si gripeny nechat – v rámci dohadování se Švédy zcela paradoxně – a tím jsou peníze. Dvě miliardy ročně je sice vysoká částka, ale jenom vyškolit piloty na jiné stroje trvá deset měsíců; vojenská letiště a infrastruktura jsou upraveny pro gripeny a jejich obměna by vyšla na stovky milionů korun. Dále je zde provoz, jenž je u gripenů levnější než u jiných letadel.

Jenže zádrhel je ve švédské neochotě slevit ze svých požadavků. Nečas o Švédech řekl, že nejsou právě příliš vstřícní. „Nejsou v situaci, aby tímto způsobem tlačili na vládu České republiky,“ prohlásil premiér. „Jsem přesvědčen o tom, že poslední nabídka není ve stavu, kdy by na ni měla česká strana přistoupit.“ Tak to ale švédská strana rozhodně nevidí. "S českou vládou jednáme o nových podmínkách na pronájem letounů JAS-39 Gripen od jara. Do Prahy jsme poslali dobrou, konkurenceschopnou nabídku," řekla mluvčí Švédské obranné exportní agentury zajišťující kontrakt s českou stranou Sofia Karlbergová. K výpadům českého premiéra se již vyjádřit odmítla.

Je tady ale ještě další skupina lidí – a to jsou odpůrci gripenů vůbec. Jedním z nich je například bývalý šéf vojenské rozvědky a současný armádní bezpečnostní expert Andor Šándor. Ten také tvrdí, že se mělo o prodloužení smlouvy o pronájmu začít vyjednávat dřív. „Teď mají Švédové pocit, že nám nic jiného nezbývá. Z jejich nabídky je to také celkem patrné, protože jimi navržená sleva je minimální,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „O ceně se mělo vyjednávat už před rokem a půl.“

Ke gripenům má ovšem poměrně vyhraněný vztah. „Jsem odjakživa zastáncem toho, že F-16 nebo jakýkoli americký stoj jsou lepší než gripeny. Žádná firma na světě nebo stát nemohou technologicky vyvíjet a modernizovat leteckou techniku tohoto druhu jako Spojené státy. Nejlepší by bylo pořídit si americké stíhačky F-16, kterých je na trhu relativně hodně. Záleží, jestli by byly už používané, nebo by musely jít do výroby, což by bylo časové komplikovanější. České armádě ale bohatě stačí letoun, který bude dobře plnit ochranu vzdušného prostoru. Nepotřebuje řadu dalších bojových schopností, které letouny mohou mít.“

Pak je zde ještě varianta, že by od roku 2015 české letectvo nadzvukové stíhačky jednoduše nemělo; je však nejméně pravděpodobná. Tu si nakonec nepřipouští ani premiér. A Šándor doplňuje: „Ochrana vzdušného prostoru je součást ochrany suverenity státu. O tom, co se děje v našem vzdušném prostoru, by měla výsostně rozhodovat Česká republika, ne nějaký cizí spojenecký generál. Vykonávat by to měla česká armáda v součinnosti se spojenci. Rozhodovat by se primárně ale mělo v Česku.“

Jak tedy ze stíhací šlamastyky ven? Určitě by bylo dobré pokusit se od Švédů získat co největší slevu, pokud se to ale nepovede, nový tendr a nové stroje jsou na místě. I za cenu přeškolování pilotů a přebudování infrastruktury. V konečném důsledku se to totiž vyplatí.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.0 + 15.3) *

Zpět na přehled