Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza pohledem vz24: (Ex)ministr Josef Dobeš

Kauza pohledem vz24: (Ex)ministr Josef Dobeš

Kauza pohledem vz24: (Ex)ministr Josef Dobeš

25.3.2012 09:00, Zdroj: vz24.cz

Patřil k dlouhodobým „nejslabším článkům“ ve vládě, jak mu média říkala. A to měl, alespoň podle prezidenta Václava Klause, nakročeno k tomu, aby se stal nejlepším polistopadovým ministrem školstvím. Muž, jenž předtím pracoval jako psycholog pro Bártovu ABL a mimo jiné na rezortu školství zaměstnal i velmi kontroverzní postavu Ladislava Bátory, podal v pátek demisi. Z úřadu definitivně odejde k poslednímu březnu.

Dobeš tvrdí, že ho k jeho kroku vedla nutnost seškrtat výdaje ministerstva o 2,5 miliardy. Navíc ještě předtím, než za to vládu postihla vlna kritiky, to mělo být dokonce o 4,5 miliardy. Prý by musel sáhnout na platy učitelů, a to mu nedovolí svědomí, prohlásil dokonce pro Radiožurnál. Těžko říct, co se ve skutečnosti děje v hlavě ministra školství, mnozí jeho koaliční kolegové tomuto vysvětlení příliš nevěří. Například Petr Gazdík (TOP 09) jeho krok ocenil jako „chlapské gesto“, když ministr zjistil, že přestal zvládat problémy s eurodotacemi, akreditací plzeňských práv a protesty proti jeho postupu ve vysokém školství vůbec. Ještě ostřeji se vyjádřil ministr financí Miroslav Kalousek: „Budiž tedy jasně řečeno, že pravým důvodem odchodu Josefa Dobeše je jeho neschopnost. On na ministerstvu neměl dávno co dělat. Vůbec nešlo o dvě miliardy, dvě miliardy byly důstojnou záminkou. Pokud si toho neumí vážit, tak nezbývá, než říci pravdu.“ Podobně mluvila i opozice.

Se svým působením v úřadu, které trvalo 21 měsíců, je však Dobeš naprosto spokojený, podle svých slov dokonce jednal „vždy správně“. Připomenu jen nejdiskutovanější témata, v nichž Josef Dobeš hrál hlavní roli: zaměstnání Ladislava Bátory na ministerstvu, problémy s čerpáním dotací z EU, Týden neklidu na vysokých školách, svévolné a bezprecedentní nerespektování rozhodnutí Akreditační komise ohledně Právnické fakulty Západočeské univerzity či státní maturity. Je skutečnou ironií, že nejmenší problémy byly právě se státními maturitami (a kolik jich ve skutečnosti provázelo problémů, omylů a chyb).

Dobeš však šel ještě dále. Pro katastrofální způsob čerpání dotací z fondů Evropské unie hrozí ČR pozastavení všech kohoutků s unijními penězi (i když, abychom byli spravedliví, není to vina pouze Dobešova ministerstva). Odstupující ministr školství dokonce prohlásil: „Já jsem přesvědčený, že ze strany eurokomisaře přijde ocenění. Očekávám pochvalu, časovou osu projektů plníme.“ Jen doplním, že opravdu nežertoval.

Co se týká rozhodnutí Akreditační komise, podle Dobeše jeho odstoupení na prodloužení akreditace nebude mít vliv. Podle některých odborníků tak svévolně porušil zákon a dočkal se trestních oznámení za zneužití pravomoci úřední osoby třeba od bývalého ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) nebo předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové, jimž bude muset čelit, i když ministrem už nebude.

Jeho nástupce (mimochodem čtvrtý ministr školství za čtyři roky) to nebude mít lehké. Vybírat ho bude opět strana Věcí veřejných, spekuluje se o výběru mezi třemi stranickými kandidáty (Dagmar Navrátilové, Janě Drastichové a Milanu Šťovíčkovi), v úvahu přichází i nominace nestraníka s většími manažerskými schopnostmi. Nový ministr bude hozen do hluboké vody a donucen plavat – všechny problémy, které Dobeš začal, bude muset vyřešit, blíží se další kolo státních maturit. Nemluvě o tom, že bude muset i seškrtat výdaje o 2,5 miliard, proti čemuž se už předem postavily odbory. Těžko bude „nejlepším ministrem školství“, ale na druhou stranu, do větších problémů se školství snad již dostat nemůže.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Kemal Azíz 25.3.2012 23:31

Snad už brzo přijde EU.

SALABA 22.12.2012 08:17

U NÁS V KRAJI TOMU ŘÍKÁME "VLEZDOPR....ISMUS..


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.3 + 48.7) *

Zpět na přehled