Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza pohledem vz24: Další zatčení úředníci

Kauza pohledem vz24: Další zatčení úředníci

Kauza pohledem vz24: Další zatčení úředníci

7.7.2012 10:50, Zdroj: vz24.cz

Policie se nám skutečně rozjela. Po dlouhých letech, kdy se toho mnoho nedělo, najednou řádí jako černá ruka. David Rath už je v cele, o vydání Vlasty Parkanové či Jiřího Pospíšila bylo požádáno, ve vazbě jsou i někteří úředníci. Můžeme se Nečasově vládě posmívat, že místo proklamovaného boje s kroupcí vrší skandál za skandálem, faktem však je, že k této (doufejme) změně kurzu došlo právě nyní. Není náhodou možné, že proto jsou tunely, podvody a korupce v poslední době více vidět právě proto, že se v tom policie nebojí šťourat?

Skutečně se totiž něco děje. Vyšetřování jedné z nejzprofanovanějších kauz – ProMoPro – také přineslo své ovoce. Mnohým se sice nelíbí, že se nedotklo ministra Alexandra Vondry, ale obviněno bylo 12 lidí! Jiná věc samozřejmě je, že pokud Vondrovi nebyla prokázána trestní odpovědnost, sám měl vyvodit odpovědnost politickou – zkrátka stál v čele rezortu, který přišel o stovky milionů – a rezignovat. Ale to už je otázka pro svědomí pana ministra.

Nyní se do vazby dostal první podezřelý ze čtyř nedávno zadržených úředníků ROP Severozápad. "Potvrzuji, že soudkyně rozhodla o vzetí do vazby muže obviněného v souvislosti s kauzou Úřadu regionální rady Severozápad. Vazba byla uvalena pro důvodnou obavu, že by mohl ovlivňovat svědky či spoluobviněné," potvrdil tuto skutečnost mluvčí ústeckého okresního soudu Jan Tichý.

Podle informací Aktuálně.cz je tím podezřelým Petr Kušnierz, bývalý ředitel úřadu. Ten strávil ve vazbě již skoro rok, od konce března 2011 do začátku března 2012, dlouho se tedy na svobodě neohřál. Napoprvé tam seděl za údajně přijímání úplatků (podle žaloby až do výše 2,8 milionů korun). Rozsudek k tomuto případu by měl padnout již příští týden, 12. července. Osobně jsem na vynesení ortelu velmi zvědavý. (Vzpomínate na "Kušnierzovu partu"? Některá média ji překřtila na "mafii ze čtvrté cenové". Kušnierz, bývalý majitel litvínovské diskotéky Calypso Roman Švec, Václav Poláček a bývalý vyhazovač ze zmíněné diskotéky Vladislav Ivanovič Hleba z Ukrajiny vydírali žadatele o dotace z EU, po každém chtěli minimálně desetiprocentní částku z výše dotace. Těm, kterým se platit nechtělo, Hleba vyhrožoval třeba zapálením auta. Podle některých výpovědí se zdá, že se parta navíc okrádala navzájem. Nadsazeně řečeno, srovnání této kauzy s výše zmíněnou aférou ProMoPro atd. je pro Vondru, Ratha a další skoro urážlivé.)

Nynější zadržení jsou obviněni opět ze zločinů při čerpání unijních peněz. Vedle bývalého šéfa ROP severozápad Kušnierze jsou obviněni také vedoucí územního odboru Irena Kotlanová, vedoucí právního oddělení Jan Martinovský a zástupce mosteckého hotelu Cascade, který žádal o dotaci. Uvidíme, jak to dopadne.

Jistě, v rámci celospolečenského problému zvaného korupce je to kapka v moři. Ano, dá se souhlasit s Leem Steinerem, bývalým úředníkem Severozápadu, který na podivné praktiky upozornil, když prohlásil: "Jsou to malí úředníčci, zatímco velryby dál plavou v akvárku." To všechno je možná pravda. Ale já budu za každého odsouzeného korupčníka rád.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 5.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.0 + 20.9) *

Zpět na přehled