Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza okolo odchodu šéfa vojenské tajné služby Krejčíka

Kauza okolo odchodu šéfa vojenské tajné služby Krejčíka

Kauza okolo odchodu šéfa vojenské tajné služby Krejčíka

11.3.2011 21:43, Zdroj: ČTK

Hlavní body kauzy okolo odchodu Miroslava Krejčíka z čela vojenského zpravodajství:


   Květen 2007 - Ředitel vojenské tajné služby (Vojenské zpravodajství, VZ) Miroslav Krejčík rezignoval na vedení služby. K jeho odchodu z čela zpravodajství údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (nyní TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to ale popírá. Podle něj je zmíněný materiál falzifikát. 
    

   22. listopadu 2010 - Krejčík uvedl, že je připraven informovat sněmovní branný výbor o "závažných skutečnostech" týkajících se armádních zakázek. Informace pocházejí z doby, kdy byl Krejčík ve funkci ředitele VZ, tedy z let 2004 až 2007. 
 

    10. ledna 2011 - Podle deníku Právo ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) umožnil Krejčíkovi vypovídat před protikorupční policií, která vyšetřuje údajně zmanipulovanou armádní zakázku na nákup terénních automobilů Tatra. 
 

    2. února 2011 - Poslanci Krejčíka zbavili mlčenlivosti s tím, že na sněmovním branném a bezpečnostním výboru promluví o nákupu armádních nákladních vozidel, pronájmu gripenů, nákupu kolových obrněnců, dalších armádních akvizicích a deblokaci ruského dluhu.
    - Krejčík podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dokumentu, který v roce 2007 vedl k jeho odchodu z čela tajné služby. 
 

    9. února 2011 - Česká televize (ČT) informovala o důvěrném materiálu, z něhož má vyplývat, že VZ v roce 2007 údajně distribuovalo diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně obrany Parkanové. 
 

    3. března 2011 - Krejčík vypovídal před sněmovním branným a bezpečnostním výborem, kde měl mluvit hlavně o armádních zakázkách, nakonec ale hovořil především o okolnostech svého odchodu z funkce. Výbor poté vyzval místopředsedkyni sněmovny a exministryni obrany Parkanovou, aby v souvislosti s odchodem Krejčíka z čela VZ odstoupila. Parkanová rezignovat nehodlá, soudí, že Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství. 
 

    4. března 2011 - Parkanová vyzvala Vondru, aby zbavil mlčenlivosti autory zprávy o Krejčíkovi, která vedla k jeho odchodu z funkce. 
 

    10. března 2011 - Vojenská policie navštívila budovu zpravodajství ČT v Praze na Kavčích horách a požadovala složku vytvořenou na ministerstvo obrany v roce 2007. Spis, který vedl k odchodu Krejčíka, či jeho kopii měl k dispozici redaktor ČT Karel Rožánek, který o případu v televizi informoval. Vojenská policie věc prověřuje s podezřením na spáchání trestného činu ohrožení utajované informace. 
 

    11. března 2011 - ČT uvedla, že nevydá Vojenské policii listiny, které se její příslušníci na Kavčích horách snažili zajistit. Z listin, které už byly odtajněny, podle názoru ČT totiž nemůže být zjištěn původ či obsah informací uveřejněných v televizním zpravodajství.
    - Do sídla ČT v Praze vtrhla večer asi desetičlenná skupina ozbrojených příslušníků Vojenské policie, s níž se ČT pře o vydání složky, která se vztahuje ke kauze exšéfa VZ Krejčíka. Mluvčí Vojenské policie Jan Čermák ČTK řekl, že mají soudní příkaz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.0 + 20.3) *

Zpět na přehled