Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza Nečasové se blíží ke konci, soud zahájí závěrečné řeči

Kauza Nečasové se blíží ke konci, soud zahájí závěrečné řeči

Kauza Nečasové se blíží ke konci, soud zahájí závěrečné řeči

25.5.2015 10:34, Zdroj: ČTK

Praha - Soud dnes projednal poslední důkaz v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití vojenské tajné služby. Následovat budou závěrečné řeči státního zástupce a obžalovaných, které budou kvůli utajovaným skutečnostem neveřejné. Jednání soudu popsal novinářům jeden z obžalovaných, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová vyloučila veřejnost již od rána. Důvodem bylo projednání posledního důkazu v případu, kterým byla zpráva Vojenského zpravodajství. Podle Páleníka v ní byly odpovědi na dotazy soudu, údajně vyvrací tvrzení obžaloby.

Soudkyně udělala před 10:00 krátkou přestávku pro advokáta Nečasové Eduarda Brunu. Jeho klientka ze zdravotních důvodů nepřišla k hlavnímu líčení a podle obhájce se závěrečných řečí nebude účastnit. Má ale prý připraveno pro soud písemné vyjádření a Bruna o něm s Nečasovou ještě telefonicky hovořil. Nyní podle něj záleží na rozhodnutí soudkyně, zda dovolí projednání dokumentu.

Kromě Nečasové a Páleníka je obžalovaný další bývalý šéf vojenské tajné služby Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení.

Podle obžaloby nechala na podzim roku 2012 Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku premiéra Petra Nečase Radku. Případ vedl k pádu vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil.

Obžalovaní tvrzení o sledování odmítají. Vojenští důstojníci uvedli, že dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Soud v předchozích jednáních nechal přehrát odposlechy, ze kterých údajně vyplývá, že tehdy Nagyová byla se spoluobžalovanými minimálně v častém kontaktu, probírala s nimi výsledky sledování Radky Nečasové a dávala jim pokyny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.0 + 42.0) *

Zpět na přehled