Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza Nagyová začala téměř před třemi lety

Kauza Nagyová začala téměř před třemi lety

Kauza Nagyová začala téměř před třemi lety

31.3.2016 17:29, Zdroj: ČTK

Praha - Hlavní události v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, kolem údajného zneužití Vojenského zpravodajství (soud ve středu zrušil osvobozující verdikt nad bývalou šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase a nad dalšími obviněnými):

 

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - Objevila se jména zadržených (mj. ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, bývalý šéf Vojenského zpravodajství a tehdejší předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a ředitel VZ Milan Kovanda).

14. června - Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár uvedl, že Nagyová čelí obvinění ze zneužití VZ ke sledování tří osob. Podle policie figurovala Nagyová s premiérem Nečasem i v kauze korupce tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. V březnu 2015 byla Nagyová obviněna (a posléze obžalována) také z úniku informací z Bezpečnostní informační služby.

- Média informovala, že dalším obviněným v kauze údajného zneužití tajné služby je zpravodajec Jan Pohůnek z VZ.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové a Pohůnka.

17. června - Premiér Nečas podal demisi; skončil v čele ODS. Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby ředitele VZ Kovandu a zpravodajce Pohůnka.

19. července - Všichni hlavní obvinění byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek a Páleník.

21. září - Nečas se oženil s Janou Nagyovou.

 

2014:

6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití VZ na Nečasovou, bývalé šéfy rozvědky Páleníka a Kovandu i zpravodajce Pohůnka.

27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nepravomocným trestním příkazem Nečasovou vinnou ze zneužití VZ a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová později proti verdiktu podala odpor, odvolal se i státní zástupce.

- Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy Páleníka a Kovandy postoupil ministerstvu obrany; to 4. července uvedlo, že nemůže Páleníka potrestat, protože není činným vojákem, sdělilo též, že Kovandovi může hrozit důtka či snížení platu.

3. září - Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ exšéfů VZ Kovandy a Páleníka i zpravodajce Pohůnka.

20. listopadu - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil hlavní líčení v kauze Nečasové kvůli zneužití VZ. Týž den bylo jednání odročeno na leden 2015, aby ministerstvo obrany mohlo rozšířit zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.

 

2015:

12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil odročené jednání.

29. května - Soud zprostil Nečasovou viny ze zneužití VZ. Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy VZ Páleníka a Kovandu a zpravodajce Pohůnka. Verdikt nebyl pravomocný.

11. června - Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová určila 31. srpen jako termín pro písemné odůvodnění rozsudku, jímž soud zprostil Nečasovou obžaloby; soudkyně Helena Králová sdělila na konci května jen "výrok verdiktu", jenž kvůli utajovaným informacím neodůvodnila. Původně jí běžela desetidenní lhůta od 1. června, ale Králová požádala o její prodloužení.

4. září - Žalobci podali odvolání proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Nečasové. Odvolání Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, řešil Městský soud v Praze.

 

2016:

30. března - Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a nad dalšími obviněnými. Aktéry kauzy tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.0 + 47.9) *

Zpět na přehled