Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kauza Nagyová začala před třemi lety zásahem na Úřadu vlády

Kauza Nagyová začala před třemi lety zásahem na Úřadu vlády

Kauza Nagyová začala před třemi lety zásahem  na Úřadu vlády

17.6.2016 09:58, Zdroj: ČTK

Praha - Hlavní události v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, kolem údajného zneužití Vojenského zpravodajství (Obvodní soud pro Prahu 1 dnes znovu osvobodil Janu Nečasovou a tři bývalé zpravodajce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství):

 

2013:

12. června - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně úřadu vlády.

13. června - Objevila se jména zadržených (mj. ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, bývalý šéf Vojenského zpravodajství a tehdejší předseda Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník a ředitel VZ Milan Kovanda).

14. června - Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár uvedl, že Nagyová čelí obvinění ze zneužití VZ ke sledování tří osob. Podle policie figurovala Nagyová s premiérem Nečasem i v kauze korupce tří poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. V březnu 2015 byla Nagyová obviněna (a posléze obžalována) také z úniku informací z Bezpečnostní informační služby.

- Média informovala, že dalším obviněným v kauze údajného zneužití tajné služby je zpravodajec Jan Pohůnek z VZ.

15. června - Ostravský soud poslal do vazby šest lidí, včetně Nagyové a Pohůnka.

17. června - Premiér Nečas podal demisi; skončil v čele ODS. Ministr obrany Vlastimil Picek dočasně zprostil výkonu služby ředitele VZ Kovandu a zpravodajce Pohůnka.

19. července - Všichni hlavní obvinění byli propuštěni z vazby. Kromě Nagyové i Pohůnek a Páleník.

21. září - Nečas se oženil s Janou Nagyovou.

 

2014:

6. června - Vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu ve věci zneužití VZ na Nečasovou, bývalé šéfy rozvědky Páleníka a Kovandu i zpravodajce Pohůnka.

27. června - Obvodní soud pro Prahu 1 uznal nepravomocným trestním příkazem Nečasovou vinnou ze zneužití VZ a udělil jí roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Nečasová později proti verdiktu podala odpor, odvolal se i státní zástupce.

- Soud zastavil stíhání zpravodajce Pohůnka. Případy Páleníka a Kovandy postoupil ministerstvu obrany; to 4. července uvedlo, že nemůže Páleníka potrestat, protože není činným vojákem, sdělilo též, že Kovandovi může hrozit důtka či snížení platu.

3. září - Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ bývalých šéfů VZ Kovandy a Páleníka i zpravodajce Pohůnka.

20. listopadu - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil hlavní líčení v kauze Nečasové kvůli zneužití VZ. Týž den bylo jednání odročeno na leden 2015, aby ministerstvo obrany mohlo rozšířit zbavení mlčenlivosti vojenským důstojníkům.

 

2015:

12. ledna - Obvodní soud pro Prahu 1 zahájil odročené jednání.

29. května - Soud zprostil Nečasovou viny ze zneužití VZ. Osvobodil i ostatní obžalované - bývalé šéfy VZ Páleníka a Kovandu a zpravodajce Pohůnka. Verdikt nebyl pravomocný.

11. června - Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová určila 31. srpen jako termín pro písemné odůvodnění rozsudku; soudkyně Helena Králová sdělila na konci května jen "výrok verdiktu", jenž kvůli utajovaným informacím neodůvodnila. Původně jí běžela desetidenní lhůta od 1. června, ale Králová požádala o její prodloužení.

4. září - Žalobci podali odvolání proti osvobozujícímu rozsudku. Odvolání Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, řešil Městský soud v Praze.

 

2016:

30. března - Pražský městský soud zrušil osvobozující verdikt nad Nečasovou a nad dalšími obviněnými. Aktéry kauzy tak čekalo druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci hrozí pětici až pětileté vězení.

13. června - Obvodní soud pro Prahu 1 začal znovu projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství.

17. června - Soud znovu osvobodil Janu Nečasovou a tři bývalé zpravodajce v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (15.6 + 23.9) *

Zpět na přehled