Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kartel komunální techniky projedná Krajský soud v Brně

Kartel komunální techniky projedná Krajský soud v Brně

Kartel komunální techniky projedná Krajský soud v Brně

1.2.2016 11:58, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně se bude zabývat případem kartelu dodavatelů komunální techniky. Firmy Garnea a Garden Studio podaly žaloby proti pokutám, které dostaly loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová. Garnea má zaplatit 1,5 milionu korun, Garden studio 300.000 Kč.

"Garnea a Garden Studio o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ÚOHS nežádaly," doplnila Tesařová. V praxi to znamená, že firmy budou muset pokuty zaplatit. Teprve poté soud rozhodne, jestli se kartel stal, či nikoliv.

Firmy podle ÚOHS slaďovaly svoje nabídky do výběrového řízení na nákup zahradní techniky, kterou vypsal Národní památkový ústav. Nabídky podaly v rychlém časovém sledu po sobě. "Vykazovaly nápadnou podobnost, především obsahovou. Shodovaly se také obálky, v nichž byly obě nabídky podány, obě byly nadepsány nesprávně, navíc s totožnou chybou ve jméně ředitelky Národního památkového ústavu," uvedl loni v prosinci předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj firmy jednaly ve vzájemné shodě, ovlivnily výsledek uvedeného výběrového řízení a narušily tím hospodářskou soutěž. GARDEN Studio dostala od Rafaje vyšší pokutu, protože její původní výše byla disproporční k druhé firmě.

Už dříve Rafaj potvrdil také sankce v souvisejícím řízení za kartel mezi firmami KIS plus, a. s., a GARDEN Studio, s. r. o. pro Plzeňské městské dopravní podniky. KIS má zaplatit 1,5 milionu korun a GARDEN Studio 74.000 Kč.

Ve třetím obdobném rozhodnutí byly uloženy sankce v celkové výši 1,903 milionu společnostem GARDEN Studio, s.r.o. (388.000 Kč), CHLEBIŠ s.r.o. (185.000 Kč), ŠKÝZ s.r.o. (62.000 Kč), AGROCAR s.r.o. (536.000 Kč) a zbytek dvěma podnikajícím fyzickým osobám. Firmy si mezi sebou nejméně v letech 2010 až 2012 podle územního principu rozdělily zákazníky a dodávky komunální techniky. Firmy svoje provinění uznaly, za což jim byly pokuty sníženy o 20 procent.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.5 + 49.8) *

Zpět na přehled