Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kandidátkou na předsedkyni vlády za ODS je Miroslava Němcová

Kandidátkou na předsedkyni vlády za ODS je Miroslava Němcová

Kandidátkou na předsedkyni vlády za ODS je Miroslava Němcová

19.6.2013 22:32, Zdroj: ČTK

Praha - Kandidátkou na předsedkyni vlády za ODS je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Její jednomyslnou nominaci oznámil po jednání grémia strany úřadující předseda ODS Martin Kuba. Kabinet je v demisi po kauze kolem Jany Nagyové, blízké spolupracovnice dosavadního premiéra Petra Nečase. Kdyby prezident Němcovou jmenoval, byla by první premiérkou v historii ČR. Pro koaliční partnery ODS je Němcová přijatelná, opoziční ČSSD volbu naopak tvrdě kritizuje.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg i šéfka LIDEM Karolína Peake připomněli, že výběrem Němcové vzniká nový problém, protože bude těžké najít za ni náhradu na postu předsedkyně Sněmovny. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je navržení Němcové rizikem pro celou zemi, protože politička není kompetentní v ekonomice a nemá žádné zkušenosti s výkonnou mocí.

V souvislosti s novým kandidátem ODS na premiéra se v poslední době hovořilo zejména o Kubovi, ministrovi dopravy Zbyňku Stanjurovi, ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi a místopředsedovi ODS Jiřím Pospíšilovi. Jméno Němcové se objevilo také, spekulovalo se však o tom, že ve straně nebude mít dostatečnou podporu.
Video: Kandidátkou na předsedkyni vlády za ODS je Miroslava Němcová

Tuto domněnku dnešní hlasování grémia vyvrátilo. Kuba po něm uvedl, že poslední tři dny po pondělní rezignaci Nečase strávil hledáním nejlepšího kandidáta a stala se jím právě Němcová. "ODS považuje Miroslavu Němcovou za zkušenou političku s odpovídajícím morálním i politickým kreditem, za ženu s dlouhodobě ukotvenými pravicovými názory a člověka, který je schopný naší zemi důstojně reprezentovat i v zahraničí," nechal se slyšet Kuba.

Pro dosavadní předsedkyni Sněmovny prý rozhodování o přijetí kandidatury nebylo jednoduché. Rekapitulovala si svůj politický život za posledních více než 15 let. "Prostě přijde v životě okamžik, kdy si musíte sečíst tu podporu, která vám byla dávána, a zjistíte, že také musíte něco vracet," uvedla ke svému rozhodnutí. Výběr kandidátky za ODS považuje za první pozitivní krok v tom, že strana nalezla řešení rychle a překvapivě snadno. Zda by mohla být Němcová i šéfkou strany, podle ní zatím straníci neřešili.

Podle neoficiálních informací s nápadem, aby byla kandidátkou na premiérku, přišel právě Kuba. Podle Němcové to ale bylo kolektivní rozhodnutí. "Musím přiznat, že se čekalo na to, kdy já řeknu, zda ano nebo ne," řekla Němcová novinářům.

O její nominaci, kterou má ve čtvrtek schválit výkonná rada a poslanecký klub ODS, již strana telefonicky informovala Schwarzenberga a Peake, tedy vedení stran, s nimiž se snaží obnovit vládu. Pro koaliční partnery je Němcová přijatelná. "Paní Němcové si velice vážím, je to vážená dáma. Jenže touto volbou uděláme někde jinde díru," řekl ČTK Schwarzenberg. Podle něj je ale ODS personálně vyprázdněnou stranou, když musí při hledání kandidáta na premiéra vytrhnout někoho z jiného důležitého postu.

"Osobně nemám proti paní Němcové žádné výhrady a vůči její osobě nezazněly žádné připomínky ani na jednání strany LIDEM. Jedná se zatím o nominaci, kterou ale musí potvrdit prezident," sdělila ČTK Peake. Společně se koaliční partneři sejdou zřejmě až koncem tohoto týdne nebo začátkem příštího poté, co svou nominaci ODS oznámí prezidentovi.

S prezidentem Milošem Zemanem se Němcová spolu s Kubou sejdou v pátek. Na schůzce se ho budou snažit přesvědčit, že cesta obnovení dosavadní vlády, nikoliv předčasné volby, které požaduje opozice, je tím nejlepším řešením současné krize. Zeman se dnes k nominaci nechtěl vyjadřovat, podle své mluvčí Hany Burianové se možná vyjádří při čtvrteční návštěvě Senátu.

"Vnímáme bezesporu velmi důležitou roli pana prezidenta a jsme si plně vědomi, že je to právě on, který má jediný právo jmenovat premiéra vlády České republiky, ale jsme přesvědčeni, že tímto krokem mu ODS nabízí nejlepší řešení pro zklidnění těchto politicky rozbouřených vod," uvedl k tomu Kuba.

Pokud prezident Němcovou premiérkou jmenuje, bude muset ODS hledat nového kandidáta na šéfa Sněmovny. Kuba novinářům řekl, že o obsazení tohoto postu bude ODS usilovat stejně jako v dosavadním koaličním uspořádání.

 

Vizitka Miroslavy Němcové (60):

Datum a místo narození: 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě.

Vzdělání: absolventka Střední zemědělské technické školy v Havlíčkově Brodě.

Současné funkce: předsedkyně Poslanecké sněmovny (od června 2010), místopředsedkyně ODS (od listopadu 2012)

Působení v politice: v letech 1994 až 2002 působila jako členka zastupitelstva ve Žďáru nad Sázavou; poslankyní je nepřetržitě od roku 1998, dvě volební období byla místopředsedkyní Sněmovny (od 2002, od 2006 první místopředsedkyně); v minulosti byla například i místopředsedkyní poslaneckého klubu ODS; po rezignaci předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) v dubnu 2010 byla pověřena vedením Sněmovny a v červnu téhož roku byla zvolena její řádnou předsedkyní

Působení v ODS: členkou strany je od roku 1992; v letech 2002 až 2006 byla místopředsedkyní ODS, kterou se znovu stala loni v listopadu; od června 2010 do listopadu 2012 byla 1. místopředsedkyní strany; v letech 2003 až 2006 byla stínovou ministryní ODS pro oblast kultury

Rodina: vdaná; manžel Vladimír, syn Pavel.

Ostatní:

- V letech 1974 až 1992 pracovala na Českém statistické úřadu, od roku 1992 do roku 2007 vlastnila ve Žďáru nad Sázavou knihkupectví.

- V roce 1996 neúspěšně kandidovala za ODS do Senátu (volební obvod číslo 51 Žďár nad Sázavou), neuspěla ve druhém kole.

- Před volbami do Sněmovny v roce 1998 se překvapivě stala jihomoravským volebním lídrem ODS, když ve stranických primárkách porazila i ostřílené politiky. Podle tisku jí pomohla především její absolutní loajalita vůči tehdejšímu předsedovi strany Václavu Klausovi v době skandálu se stranickými sponzory v roce 1997.

- V roce 2002 kandidovala na předsedkyni ODS, neuspěla již v prvním kole.

- V listopadu 2005 přinesl deník Právo informaci, že syn místopředsedkyně Sněmovny Němcové využíval k soukromým cestám služební vůz své matky. Němcová následně služební octavii s kartou na benzin vrátila, odmítla však, že by auto bylo používáno v rozporu se zákonem.

- V roce 2006 neuspěla při volbě předsedy Poslanecké sněmovny, když nezískala ani hlasy všech poslanců koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

- Před letošní historicky první přímou volbou hlavy státu se o ní spekulovalo jako o možné kandidátce ODS na prezidentskou funkci. Němcová však v dubnu 2012 odmítla vstoupit do vnitrostranických prezidentských primárek. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že republice pomůže daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny. Za ODS nakonec ve volbách neúspěšně kandidoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

- Její zvolení 1. místopředsedkyní strany v červnu 2010 bylo překvapivé. Loni v listopadu Němcová na stranickém kongresu tento post neobhájila. V hlasování ji porazil ministr průmyslu Martin Kuba. Němcovou delegáti málem nezvolili ani řadovou místopředsedkyní.

- Počátkem letošního února Němcová veřejně kritizovala přidělení míst ve správních orgánech státních firem exposlancům ODS Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi. Šnajdr a Fuksa spolu s Petrem Tluchořem se v listopadu 2012 vzdali poslaneckého mandátu kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil. Bývalí poslanečtí rebelové nyní figurují v aféře, která vedla k pádu premiéra Petra Nečase.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.1 + 23.1) *

Zpět na přehled