Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kalouskovy telefonáty Lessymu využívá opozice k odvolání Kalouska a hlasování o nedůvěře vládě

Kalouskovy telefonáty Lessymu využívá opozice k odvolání Kalouska a hlasování o nedůvěře vládě

Kalouskovy telefonáty Lessymu využívá opozice k odvolání Kalouska a hlasování o nedůvěře vládě

13.7.2012 19:05, Zdroj: ČTK

Praha - Sněmovní bezpečnostní výbor začal za velkého zájmu médií znovu projednávat telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Výpovědi ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a policejního prezidenta Petra Lessyho před sněmovním bezpečnostním výborem se zásadně rozcházejí. Článek byl doplněn níže.

Lessy poslancům ve čtvrtek řekl, že mu Kalousek vyčítal, jak policie pracuje. Některé jeho výroky prý chápal i jako zastrašování lidí, kteří na případu kolem nákupu letadel CASA pracují. V dalších telefonátech se prý ministr omluvil.

Telefonáty s policejním prezidentem Petrem Lessym se podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) údajně týkaly víc než stížností ministra na vyšetřování kauzy nákupu letounů CASA žádosti policie o peníze na služební passaty. Kalousek to řekl členům sněmovního bezpečnostního výboru. Lessy jeho slova vzápětí popřel. Už ve čtvrtek výboru řekl, že mu ministr telefonicky vyčítal postup v případu CASA s použitím nevhodných výrazů.

Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu kolem letounů CASA Jiřím Mazánkem. Policie kvůli údajně předraženému nákupu požádala o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Kalousek ale odmítá, že by na vyšetřovatele vyvíjel nátlak.

Rozdílné výpovědi Kalouska a Lessyho

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a policejní prezident Petr Lessy dnes před sněmovním bezpečnostním výborem zcela rozdílně popsali svou telefonickou komunikaci z minulého týdne. Lessy je připraven svá slova stvrdit podstoupením testu na detektoru lži, ministr má pro svou verzi dva svědky. Výbor sněmovny po více než 90 minutách jednání hlasy opozice vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby Kalouska odvolal neboť jeho aktivity vůči policii v rámci kauzy CASA jsou v demokratickém právním státu nepřípustné.

Lessy na konci jednání výboru zdůraznil, že výroky o manipulaci v kauze nákupu armádních letadel CASA policii poškodily. "Dílo bylo dokonáno, momentálně policie bude sčítat škody," poznamenal. U policie podle něj zůstanou jen ti odolní, ale i ti, když nyní vidí, co se okolo kauzy děje, budou "velmi velmi opatrní" při vyšetřování ministrů nebo zákonodárců.

Jednání výboru ukázalo, že Lessy ani Kalousek neustoupí ze svého postoje. Oba se vzájemně obviňují ze lži. Schůze byla sledována, kromě členů výboru přišli i mnozí další poslanci a také mnoho novinářů. Výbor, jehož jednání přenášela televize, proto zasedl ve větší místnosti než obvykle.

Kalousek přišel vysvětlit své telefonáty s policejním prezidentem, o jejichž uskutečnění Lessy informoval poslance výboru ve čtvrtek. Ministr uvedl, že se více než stížností ministra na vyšetřování kauzy CASA týkaly žádosti policie o 20 milionů na služební automobily Volkswagen Passat. Lessy to vzápětí kategoricky odmítl. Výboru zopakoval, že mu ministr telefonicky vyčítal postup v případu CASA s použitím nevhodných výrazů.

"Absolutně popírám, že by se pan ministr vůbec zmínil o nějakých passatech," řekl Lessy. Policie podle něj nyní o pořízení dalších těchto vozidel vůbec neusiluje.

Kalousek pak před poslanci zopakoval, že má svědky na průběh hovoru, který se konal v autě cestou na Velehrad. "Kategoricky vylučuji, že bych se dopustil jakéhokoli výroku, kterým bych ho zastrašoval nebo vyhrožoval," řekl Kalousek poslancům.

Vyšetřování možná skončí na detektoru lži

Lessy je podle svých slov také připraven kvůli telefonátu podrobit se vyšetření na detektoru lži. Později poslanec ČSSD Jeroným Tejc vyzval Kalouska, aby se kvůli telefonátu s Lessym vyšetření podrobil také.

Policejní prezident trvá na tom, že se policie žádných provokací v souvislosti s vyšetřováním údajně prodraženého nákupu letounů nedopustila, jak tvrdí Kalousek. Ministr se hájil poukazem na to, že výroky pronášel v parlamentní rozpravě o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli kauze CASA a má na ně právo stejně jako každý poslanec.

Členy výboru Kalousek usměrňoval s tím, že nejsou vyšetřovací komisí. Věc podle něj vyšetří až Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Situace silně ohrožuje důvěru v policii

"Nemůžeme rozhodnout, kdo má pravdu," souhlasil exministr vnitra František Bublan (ČSSD). Také podle něj situace silně ohrožuje důvěru v policii.

Lessy uvedl, že si hovor s Kalouskem nenahrával, nesepsal ani úřední záznam. "Jediná moje možná obrana je, že jsem ochoten podstoupit fyziodetekční vyšetření na to, jestli jsem mluvil pravdu, nemám s tímto vyšetřením absolutně žádný problém," řekl. Kalousek policejního prezidenta vyzval ve čtvrtek k předložení důkazů dokládajících jeho tvrzení. Uvedl, že odstoupí z funkcí a odejde z veřejného života, pokud by se zastrašování policie prokázalo. V opačném případě by prý měl odejít Lessy.

Lessy připomněl, že Kalouskovy podněty GIBS znamenají, že inspekce zřejmě bude prošetřovat vyšetřovatele případu kolem nákupu letounů CASA Jiřího Mazánka.

"Pokud pan ministr financí podá podnět na mě, tak druhou vyšetřovanou osobou budu já, takže v podstatě to naznačování v tom telefonu, že brzo budeme stíháni všichni, se pomaličku, ale jistě naplňuje," řekl Lessy.

Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu letounů CASA Mazánkem.

Ministr vnitra Jan Kubice také uvedl, že nedostal od policejního prezidenta ani po dvou týdnech odpověď na žádost o vysvětlení telefonátu Kalouska s vyšetřovatelem. Podle Lessyho však taková zákonná povinnost neexistuje.

Opozice ve výboru prosadila výzvu, aby Nečas odvolal Kalouska

Sněmovní bezpečnostní výbor dnes vyzval hlasy opozice premiéra Petra Nečase (ODS), aby navrhl odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Koaliční členové výboru opustili před hlasováním jednací sál. Usnesení předložené Jeronýmem Tejcem (ČSSD) je zdůvodněno tím, že Kalouskovy aktivity v souvislosti s případem letadel CASA jsou v rámci demokratického právního státu nepřípustné.

ČSSD vyvolá kvůli Kalouskovi hlasování o nedůvěře vládě

Opoziční ČSSD vyvolá kvůli aféře kolem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ohledně případu nákupu letadel CASA ve sněmovně další hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Novinářům to dnes řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Podle něho už neexistuje jiná možnost, jak vyvíjet tlak na to, aby byl Kalousek z vlády odvolán. 

Kalouskovo chování je podle ČSSD nepřijatelné a premiér ho nijak neřeší. Podle Nečase zůstává spor mezi Kalouskem a Lessym v rovině tvrzení proti tvrzení. Měla by ho podle něj vyšetřit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Věří prý, že si vláda důvěru sněmovny udrží a zemi nepostihne politická nestabilita.

Kvůli Kalouskovi zdržíme hlasování o vyrovnání s církvemi

Věci veřejné chtějí dnes ve sněmovně i za pomoci obstrukcí blokovat hlasování o majetkovém vyrovnání s církvemi. Požadují, aby sněmovna kvůli výrokům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a dalších politiků na adresu policie vytvořila vyšetřovací komisi, která prozkoumá zásahy do policejní práce v kauze CASA. Do té doby podle VV není možné rozhodovat o církevních restitucích. V hlasování o nedůvěře vládě, které chce vyvolat ČSSD, budou VV hlasovat proti kabinetu Petra Nečase, řekl novinářům předseda strany Radek John.

Sněmovní komise by podle VV měla vyšetřit "zásadní podezření na ovlivňování a zastrašování policie při vyšetřování kauzy CASA". "Na poslaneckém klubu už se připravují texty, abychom vydrželi číst do 21:00 naše příspěvky, tak aby nedošlo k hlasování o církevních restitucích," popsal John strategii VV pro dnešní jednání sněmovny. Koaliční poslanci si však později vládní většinou odhlasovali možnost nočního jednání.

Podle Johna se kolem vyšetřování případu CASA objevila řada indicií, že demokracie v ČR je ohrožena a policie je zastrašována. "Ten vzkaz zní, kdokoliv se pustí do nějaké velké kauzy, kdokoliv se pustí do kauzy, kde je nějaký politik, může být zlikvidován, může být vyšetřován. Je to to nejhorší, co se mohlo v této chvíli policii, která se konečně nadechla, stát," řekl.

V aféře, která v posledních dnech rozvířila politickou scénu, jde o Kalouskovy telefonáty s vyšetřovatelem případu a s policejním prezidentem Petrem Lessym. Opoziční ČSSD kvůli tomu chce ve sněmovně vyvolat další hlasování o nedůvěře vládě, odehrát by se mohlo příští týden.

"Estébácké provokace", říká Kalousek 

Lessy důrazně odmítl Kalouskova tvrzení o policejních provokacích "estébáckého charakteru", jejichž obětí se ministr podle svého názoru v posledních dvou týdnech stal. Výroky o manipulaci v kauze nákupu armádních letadel CASA podle policejního prezidenta sbor poškodily.

Někdejší vládní strana Věci veřejné chce, aby údajné zastrašování policie zkoumala sněmovní vyšetřovací komise. Dokud ji sněmovna neustaví, chtějí VV i za pomoci obstrukcí blokovat hlasování o majetkovém vyrovnání s církvemi. Spory kolem Kalouskových kontaktů s policií tak prodloužily jednání sněmovny. Vládní poslanci prosadili, aby mohla jednat i v noci.

Ministr vnitra Jan Kubice požádal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby prověřil, zda nedochází k ovlivňování trestního řízení v kauze nákupu letadel CASA i v jiných případech. Učinil tak přesto, že jej dnes policejní prezident ubezpečil, že vyšetřování se vede v souladu se zákonem a že žádný nátlak na vyšetřovatele nebyl.

Policie požádala sněmovnu o vydání její místopředsedkyně Vlasty Parkanové (TOP 09) ke stíhání kvůli tomu, že při nákupu letadel CASA nezadala znalecký posudek na cenu. Poslanci jí ve středu vyhověli. Kalousek svou stranickou kolegyni urputně hájil s tím, že v policejní žádosti jsou prokazatelné lži a posudek vůbec nebyl potřeba.

"Nazdar, ty debile"

O rozruch v jednacím sále i mezi novináři v kuloárech se dopoledne postaral také poslanec Věcí veřejných Petr Skokan, který doslova přečetl přepis svého telefonického rozhovoru s ministrem financí z loňského září. Kalousek ho v něm častoval vulgaritami poté, co zjistil, že to byl právě Skokan, kdo médiím prozradil ministrův incident, při kterém Kalousek nedaleko sněmovny nafackoval mladému muži. Kalousek později Skokanovo dnešní vystoupení označil za "naprosté lidské dno".

Doslovný přepis hovoru, jak ho zveřejnil poslanec Skokan:

Skokan: Dobrý večer, pane ministře!

  • Kalousek: Nazdar, ty debile!

Skokan: Mluvím prosím s ministrem financí inženýrem Miroslavem Kalouskem?

  • Kalousek: Jasně, s kým si myslíš, že mluvíš, ty čůráku.

Skokan: Promiňte, ale asi to trochu přeháníte.

  • Kalousek: Kolik ti za to dali, ty blbečku?

Skokan: Nevím, o čem mluvíte.

  • Kalousek: Víš moc dobře, o čem mluvím. Odmít jsem ti někdy nějakou dotaci? Potřebuješ prachy? Proč seš taková svině?

Skokan: Já nemůžu za to, že jste někoho zfackoval.

  • Kalousek: Proč jsi musel posílat esemesku všem novinářům? To jste všichni takoví udavači?

Skokan: Byla tam spousta svědků, tohle nezatlučete, ani nezametete pod koberec.

  • Kalousek: Jo, a že zrovna ty to musíš napráskat.

Skokan: Já?

  • Kalousek: No jasně ty. Dyť mi to ty novináři volali. A ne jeden. Voni nejsou takový skety jako ty. Ty sis myslel, že tě jako zdroj neprásknou, co?

Skokan: Hele, nechte si ty sprosťárny. Všichni se Vás bojí a na to spolíháte, nikdo si to nechce rozdat s mocným ministrem financí. Co kdyby . . . a na mladýho kluka si dovolíte. Tak víte co, já se Vás teda nebojím vůbec, příště s tím počítejte a dejte mi pokoj.

  • Kalousek: Tak víš co, když se mě nebojíš, tak zítra rozbiju hubu tobě. Jsme asi tak stejně veliký, na mladým jsem se dneska rozcvičil . . .

Skokan: Klidně, když si sundáte ty brejle, nerad bych se o ně pořezal.

  • Kalousek: Tak zejtra ve sněmovně.

Skokan: Klidně, pane ministře.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 4.


Komentáře čtenářů

WqcnPbdVwpdCVacW 18.11.2016 13:24

AurHcr <a href="http://bzefoirfgjnw.com/">bzefoirfgjnw</a>, [url=http://rgmlkwghkcgg.com/]rgmlkwghkcgg[/url], [link=http://cuiymlgffkox.com/]cuiymlgffkox[/link], http://ghbujlkpatng.com/


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.5 + 35.5) *

Zpět na přehled