Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kalousek telefonoval kvůli případu CASA i policejnímu prezidentovi, opozice chce Kalouskovu hlavu

Kalousek telefonoval kvůli případu CASA i policejnímu prezidentovi, opozice chce Kalouskovu hlavu

Kalousek telefonoval kvůli případu CASA i policejnímu prezidentovi, opozice chce Kalouskovu hlavu

12.7.2012 21:11, Zdroj: ČTK

Praha - Policejní prezident Petr Lessy oznámil, že také jemu kvůli kauze kolem nákupu letounů CASA telefonoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyčítal mu prý postup policie v této věci. Některé jeho výroky chápal i jako zastrašování vyšetřovatelů případu. V dalších telefonátech se prý Kalousek omluvil. Lessy to řekl při jednání bezpečnostního výboru sněmovny.

Kalousek se proti nařčení ostře ohradil. Policejního prezidenta vyzval k předložení důkazů, které jeho tvrzení podloží. Pokud Lessy důkazy má, Kalousek prý odstoupí z funkcí a odejde z veřejného života. V opačném případě by prý měl odejít Lessy. Opozice požaduje Kalouskovo odstoupení.

Premiér Petr Nečas (ODS) považuje Lessyho slova za velmi závažná. Také podle něj jsou ale důležité důkazy. Nepochybuje prý, že Lessy svá slova může dokázat a je schopen vysvětlit, proč tak závažnou věc okamžitě neohlásil svému nadřízenému ministru vnitra Janu Kubicemu. Ten se o "podivném" telefonátu s Kalouskem dozvěděl přímo na dnešním jednání sněmovního výboru spolu s poslanci. Je podle něj "nekonvenční a revoluční", že ho policejní prezident o této věci neinformoval dříve, pokud ji považoval za závažnou.

Telefonáty s ministrem financí se podle Lessyho odehrály 4. července. Kalousek ho prý kontaktoval a chtěl hovořit o kauze CASA. Vyjasňovali si prý Kalouskovu ostrou kritiku policie z posledních dní.

Podle Lessyho ministr mimo jiné naznačoval, že "budeme všichni odstíháni ve velmi krátké době". Bylo to prý obecné konstatování, které chápal jako slova na adresu lidí, kteří vyšetřují kauzu nákupu letounů CASA. Kalousek podle něj svá slova v dalších hovorech mírnil a omlouval se za ně. Lessy prý hovory s Kalouskem nevnímal jako nátlak, který by vyšetřování případu mohl ovlivnit, a nepovažoval proto za nutné je řešit s Kubicem.

Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu kolem letounů CASA Jiřím Mazánkem. Policie kvůli údajně předraženému nákupu požádala o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Kalousek ale odmítá, že by na vyšetřovatele vyvíjel nátlak. Bezpečnostní výbor dnes jednání o Kalouskových telefonátech přerušil a znovu se sejde v pátek v poledne.

Nečas má Lessyho slova za závažná a čeká, že je umí dokázat

Premiér Petr Nečas (ODS) považuje za velmi závažná slova policejního prezidenta Petra Lessyho o tom, že jej v telefonických rozhovorech zastrašoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předseda vlády nepochybuje, že Lessy svá slova může dokázat a je schopen vysvětlit, proč tak závažnou věc okamžitě neohlásil svému nadřízenému, tedy ministru vnitra Janu Kubicemu i premiérovi samotnému.

"Určitě je schopen objasnit, proč tuto věc zveřejnil až s týdenním odstupem. Předpokládám, že celou věc vyšetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)," uzavřel Nečas své prohlášení pro média k dnešním Lessyho výrokům, které zazněly na jednání bezpečnostního výboru sněmovny.

Na něm Lessy uvedl, že také jemu kvůli kauze kolem nákupu letounů CASA telefonoval ministr financí Kalousek. Vyčítal mu prý postup policie v této věci. Některé jeho výroky chápal i jako zastrašování vyšetřovatelů případu. V dalších telefonátech, které se všechny měly odehrát během jedné hodiny ve středu 4. července, se prý ministr omluvil. Lessy si telefonáty nenahrával.

"Já jsem panu ministrovi nevolal, ani jsem mu nevolal třikrát za sebou, ani jsem se nedomáhal na jeho sekretariátu jeho telefonního čísla. Proto si myslím, že to, aby pan ministr objasnil, proč mi volal, je spíše na něm," řekl Lessy novinářům.

O telefonátech prý bezprostředně neinformoval ministra vnitra proto, že je nepovažoval za ovlivňování v kauze CASA a chtěl předejít politizaci případu. "Nebyl to nátlak, protože já jsem to nikomu nesděloval. Nátlak by to byl, až kdybych já po někom chtěl nějaké úkony nebo, aby dělal něco jiného, než co dělat má. Proto bylo moje rozhodnutí takové, protože nad policejním prezidentem jsou už jenom politici," řekl Lessy novinářům.

Kalousek Lessymu: "předlož důkazy"

Kalousek dnes reagoval slovy, že by Lessy měl okamžitě pro svá tvrzení o zastrašování neprodleně zveřejnit důkazy. Pokud zveřejněny budou, ministr prý odejde z funkcí i veřejného života. V opačném případě by měl podle Kalouska okamžitě rezignovat policejní prezident.

Nečas v pondělí 2. července Kalouskovi vytkl jeho starší telefonát s vyšetřovatelem kauzy CASA. Tento policista telefonát oznámil nadřízeným s tím, že se cítí zastrašován. Nečas ministrův postup označil za nepřijatelný a později informoval všechny členy vlády, že má za důležité, aby se podobná kauza "v případě kohokoliv ani náznakem neopakovala".

Nečas ve středu 4. července na tiskové konferenci vlády zdůraznil, že pokud by se podobný případ opakoval v budoucnosti u kteréhokoliv člena vlády a vzbudil by důvodné pochybnosti, mohl by být dotyčný člen vlády odvolán.

Opozice chce, aby Nečas Kalouska odvolal za vyhrožování policii

Opozice žádá odvolání ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli telefonátům policejnímu prezidentovi Petru Lessymu k vyšetřování nákupu letounů CASA. Lessy dnes poslancům bezpečnostního výboru řekl, že také jemu v kauze kolem nákupu letounů CASA Kalousek volal. Ministr mu prý vyčítal postup policie a nevhodnými výroky policii zastrašoval. V dalších telefonátech se prý omluvil. Telefonáty s ministrem financí se prý odehrály 4. července. Kalousek policejního prezidenta vyzval k předložení důkazů.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg si o celé věci chce sehnat více informací. ČTK řekl, že bude chtít hovořit s ministrem a místopředsedou své strany Kalouskem. "Zatím je to tvrzení proti tvrzení. Předložil (Lessy) nějaké důkazy?", řekl ČTK. "Zdá se, že se opět jedná o situaci tvrzení proti tvrzení, i když velmi závažná tvrzení, vzhledem k tomu, že se jedná o policejního prezidenta a ministra financí. Předpokládám, že se k celé záležitosti vrátíme na vládě," reagovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

"Chování ministra financí vůči policejnímu prezidentovi je v právním státě nemyslitelné, jde o jasnou snahu o nátlak a zneužití politické pozice. Premiér by měl jednat a ministra Kalouska odvolat. V opačném případě navrhuji panu Nečasovi zveřejnit číslo mobilu policejního prezidenta, aby mu mohli zavolat všichni občané, kteří mají výhrady k práci policie. Proč by toto privilegium měl mít jen neodvolatelný ministr financí," řekl ČTK předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Také Věci veřejné budou podle předsedkyně sněmovního klubu Kateřiny Klasnové zřejmě žádat odvolání Kalouska. Klasnová to dnes večer navrhne vedení strany. ČTK řekla, že pokud Kalousek Lessymu volal, hluboce překročil meze demokratického zřízení. "Očekávám, že se k tomu postaví premiér," uvedla s tím že, když se tak nestane, budou VV spolu se sociálními demokraty žádat o vysvětlení kauzy v mimořádném bodu jednání.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Petr Kováčik ČTK řekl, že pokud se potvrdí dosavadní informace, je třeba, aby premiér konal. "Nestačí jen zastrašovat," uvedl s odkazem na minulý týden, kdy Nečas ministrům neoficiální komunikaci s vyšetřovateli prakticky zakázal. Pokud by premiér "nekonal" byla by podle Kováčika situace případem pro hlasování sněmovny o nedůvěře kabinetu. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.8 + 44.4) *

Zpět na přehled