Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kalousek: Přehlasování veta "lex Babiš" je v zájmu demokracie

Kalousek: Přehlasování veta "lex Babiš" je v zájmu demokracie

Kalousek: Přehlasování veta "lex Babiš" je v zájmu demokracie

19.12.2016 12:01, Zdroj: ČTK

Praha - Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek doufá, že Sněmovna přehlasuje veto zákona o středu zájmů, o němž dnes rozhodl prezident Miloš Zeman. Podle Kalouska je přijetí zákona, který mimo jiné omezuje podnikání vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), v zájmu volné soutěže politických stran a v zájmu liberální demokracie.

Samotné Zemanovo rozhodnutí vetovat zákon, kterému se přezdívá "lex Babiš", podle Kalouska není překvapivé. "Politické spojenectví pana prezidenta s panem předsedou Babišem je již delší dobu zcela zřejmé," řekl ČTK.

"Já jsme přesvědčen, že Poslanecká sněmovna setrvá na svém názoru, protože je to v zájmu volné soutěže politických stran, tedy je to v zájmu liberální demokracie. Argumenty pana prezidenta jdou zcela proti tomu veřejnému zájmu," řekl. Podle Zemana je předpis v rozporu s českým ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami, zasahuje do svobody jednotlivce a jeho základních práv.

"Já bych si také přál, aby ten zákon neexistoval, protože veřejné mínění by nikdy nedovolilo takový konflikt zájmů, takovou kumulaci moci. Pokud jsme se dostali do situace, kdy to veřejné mínění akceptuje díky tomu, že mediální trh není zcela svobodný, tak prostě zákon je minimum morálky a aspoň zákon má říkat, že něco takového není slušné," uvedl Kalousek.

Podle zákona o střetu zájmů by firmy ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše přišly o možnost ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Norma pojednává i o některých médiích. Budoucím členům vlády zakazuje provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Pod Babišovu skupinu Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.4 + 20.7) *

Zpět na přehled