Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 21. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

15.5.2019 20:00, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka někdejšího ředitele společnosti Čepro Tomáše Kadlece (56), kterému dnes soud uložil nepravomocně sedmiletý trest:

 

- Někdejší ředitel Čepra z let 2003 až 2005 přišel do čela petrochemické firmy poté, co pod tlakem rezignoval na funkci ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Podle tisku patřil k oblíbencům tehdejšího ministra vnitra a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), který stál i za jeho jmenováním šéfem státní firmy Čepro. Za Kadlecova působení Čepro uzavřelo několik podezřelých smluv, kvůli kterým firma později čelila soudním sporům, v nichž šlo o miliardy korun. V srpnu 2005 dozorčí rada Kadlece odvolala z funkce. Podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak učinila kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy.

- Kadlec je kvůli svému působení v čele Čepra souzen ve dvou kauzách. Letos v dubnu byl nejprve odsouzen na čtyři roky pravomocně za čtyřnásobné porušení povinnosti při správě majetku Čepra, které spočívalo v nevýhodných obchodech. Čepro za Kadlecova vedení levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a draze je kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Czech Energospace přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek. Podle státního zástupce existuje souvislost mezi touto kauzou a tím, proč si Kadlec založil švýcarský účet. Propojení se však nepodařilo zmapovat. Kadlec musí podle dubnového verdiktu uhradit Čepru škodu ve výši 260 milionů korun s úroky.

- Dnes byl nepravomocně odsouzen na sedm let. Soud ho totiž uznal vinným i z krácení daní, a navýšil mu proto původní trest uložený za porušení povinností při správě majetku Čepra. Uložil mu také peněžitý trest ve výši půl milionu korun. Verdikt není pravomocný, Kadlec vinu za daňový únik odmítá. Pražský městský soud se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že Kadlec nepřiznal a nezdanil zhruba 35 milionů korun, které v době Kadlecova šéfování Čepru přišly na jeho soukromý švýcarský účet. Výši škody způsobené České republice vyčíslil státní zástupce Pavel Prygl na 11,4 milionu korun. O otevření účtu ve švýcarské RBS Coutts Bank si zažádal dva měsíce po nástupu do funkce. Na účet mu pak v letech 2003 a 2004 přicházely vysoké částky v dolarech a eurech od společností General Parcel Europe a lichtenštejnské Shira Anstalt. Bližší informace o původu zaslaných částek se policii nepodařilo získat, protože firmy byly následně zrušeny.

- Kadlec trvá na tom, že peníze danit nemusel. Byly prý totiž jen půjčkou, kterou později vrátil. Půjčku - respektive úvěr zajištěný směnkou na 1,5 milionu amerických dolarů - mu podle něj zprostředkovala žena jménem Claudia Becková, která figurovala v Shira Anstalt. Ta však jeho verzi nemohla soudu potvrdit ani vyvrátit, protože už zemřela. Soud uznal Kadlece vinným už podruhé. Napoprvé mu loni za daňový únik uložil 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest.

- V minulosti čelil Kadlec například i podezření, že jej korumpoval kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř. Šlo o dva miliony korun, které na Kadlecův sporožirový účet složil Krejčířův blízký spolupracovník. Podle Kadlece to byla půjčka od Houšky. Policie v lednu 2008 Kadlecovo stíhání zastavila.

- Kadlec, narozený 17. prosince 1962, vystudoval technické inženýrství na Vysoké škole zemědělské, po které pracoval několik let ve Výzkumném ústavu ochrany materiálů. V letech 1991 až 1998 vedl odbor pro ekonomickou kriminalitu a organizovaný zločin Bezpečnostní informační služby (BIS), v roce 1998 se stal poradcem premiéra Josefa Tošovského pro otázky zpravodajských služeb a bezpečnost státu.

- Do čela nově zřízeného NBÚ jej v srpnu 1998 jmenovala vláda Miloše Zemana. Za Kadlecova vedení vypuklo několik skandálů, které se týkaly podmínek, za jakých úřad prověrky uděloval. Velkou aférou byl také spor mezi úřadem a civilní kontrarozvědkou (BIS), který v květnu 2003 vyústil v rezignaci jejich šéfů, Kadlece a Jiřího Růžka.

- V posledních letech je Tomáš Kadlec podle obchodního rejstříku spolumajitelem a jednatelem společnosti Alto Systems. Firma, ve které získal podíl v roce 2010, vyrábí a dodává manipulační a zdvihací techniku. Mezi její zákazníky patří například plzeňská Škoda Transportation, České dráhy nebo pražský dopravní podnik.

- Kadlecův případ není jedinou trestní kauzou spojenou s podnikem Čepro, známý je hlavně případ údajného podvodu zorganizovaného Radovanem Krejčířem. Ten spolu s někdejším obchodním ředitelem Čepra Martinem Pechanem podle obžaloby vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za více než 2,6 miliardy korun. Peníze na státním podniku v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však vedení firmy nedozvědělo, protože podplacený zaměstnanec zatajoval soudní obsílky.

- Soudy pak domnělý nárok obou firem vůči Čepru pravomocně uznaly a exekuce ve státním podniku nenastala jen díky zásahu policie. V listopadu 2015 Městský soud v Praze uložil Krejčířovi za snahu o vytunelování státního podniku Čepro (a také přípravu vraždy celníka) 15 let vězení. Trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v České republice. Krejčíř, který uprchl do Jihoafrické republiky, kde si odpykává dlouholeté tresty, se proti trestům brání, naposledy podal loni v prosinci dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Tamara 20.5.2019 19:35

proč zde mažete komentáře ????

Tamara 20.5.2019 19:38

včera jsem Vám jasně napsala, že článek je plný nepravdivých informací. Matete čtenáře. A dnes je můj příspěvek smazán ??????? To mu se říká svoboda slova?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 45.4) *

Zpět na přehled