Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

Kadlec vedl Čepro dva roky, soudy jeho kauzu řeší od roku 2010

25.4.2019 14:20, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka někdejšího ředitele společnosti Čepro Tomáše Kadlece (56), kterému dnes soud potvrdil čtyřletý trest za nevýhodné obchody:

 

- Někdejší ředitel Čepra z let 2003 až 2005, kterému dnes soud za nevýhodné transakce nepravomocně uložil čtyři roky vězení a povinnost uhradit škodu 260 milionů korun, přišel do čela petrochemické firmy poté, co pod tlakem rezignoval na funkci ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Podle tisku patřil k oblíbencům tehdejšího ministra vnitra a pozdějšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), který stál i za jeho jmenováním šéfem státní firmy Čepro.

- Za Kadlecova působení Čepro uzavřelo několik podezřelých smluv, kvůli kterým firma později čelila soudním sporům, v nichž šlo o miliardy korun. V srpnu 2005 dozorčí rada Kadlece odvolala z funkce. Podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) tak učinila kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy.

- Nynější rozsudek se týká nevýhodných obchodů z roku 2005 za více než 260 milionů korun, kromě Kadlece byl souzen někdejší obchodní ředitel Čepra Alexandr Houška. Podle obžaloby mimo jiné odkoupili za vyšší ceny benzin, který krátce předtím prodali a který navíc neopustil sklady firmy. Další bod se týkal toho, že Kadlec s Houškou bez dostatečných právních záruk poskytli společnosti Czech Energospace zálohu jednoho milionu dolarů, aniž by zajistili její plnou návratnost.

- Kauzu dvou někdejších manažerů Čepra měla v minulosti na starosti soudkyně Helena Králová a její rozhodování v této věci se stalo jedním z důvodů kárné žaloby proti ní. Poprvé je osvobodila v listopadu 2013 a stejně postupovala i po dovolání žalobce v prosinci 2015 a v září 2016. Oba verdikty Králové městský soud zrušil - první s odůvodněním, že líčení provázely podstatné vady a také porušení trestního zákoníku.

- V dubnu 2017 byla Králové kauza odebrána a v březnu 2018 Kadlec a Houška dostali trest čtyři roky vězení, soud jim navíc uložil, aby společně uhradili způsobenou škodu 260 milionů korun. Odvolací soud dnes verdikt nad Kadlecem potvrdil, o Houškovi kvůli jeho nedávnému zranění teprve rozhodne.

- Kromě případu kolem nevýhodných obchodů čelí Kadlec v jiné kauze, jež rovněž spadá do doby jeho šéfování Čepru, obžalobě z krácení daní. Obžaloba tvrdí, že v daňových přiznáních úmyslně zatajil částky, které v dolarech a eurech obdržel v letech 2003 a 2004 na své konto u švýcarské banky. Zkrácením daně tak způsobil státu škodu 11,4 milionu korun. Loni v březnu mu pražský městský soud vyměřil 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest, verdikt ale zrušil Vrchní soud v Praze a případem se nyní opět zabývá městský soud.

- V minulosti čelil Kadlec například i podezření, že jej korumpoval kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř. Šlo o dva miliony korun, které na Kadlecův sporožirový účet složil Krejčířův blízký spolupracovník. Podle Kadlece to byla půjčka od Houšky. Policie nakonec v lednu 2008 Kadlecovo stíhání zastavila.

- Kadlec, narozený 17. prosince 1962, vystudoval technické inženýrství na Vysoké škole zemědělské, po které pracoval několik let ve Výzkumném ústavu ochrany materiálů. V letech 1991 až 1998 vedl odbor pro ekonomickou kriminalitu a organizovaný zločin Bezpečnostní informační služby (BIS), v roce 1998 se stal poradcem premiéra Josefa Tošovského pro otázky zpravodajských služeb a bezpečnost státu.

- Do čela nově zřízeného NBÚ jej v srpnu 1998 jmenovala vláda Miloše Zemana. Za Kadlecova vedení vypuklo několik skandálů, které se týkaly podmínek, za jakých úřad prověrky uděloval. Velkou aférou byl také spor mezi úřadem a civilní kontrarozvědkou (BIS), který v květnu 2003 vyústil v rezignaci jejich šéfů, Kadlece a Jiřího Růžka.

- V posledních letech je Tomáš Kadlec podle obchodního rejstříku spolumajitelem a jednatelem společnosti Alto Systems. Firma, ve které získal podíl v roce 2010, vyrábí a dodává manipulační a zdvihací techniku. Mezi její zákazníky patří například plzeňská Škoda Transportation, České dráhy nebo pražský dopravní podnik.

- Kadlecův případ není jedinou trestní kauzou spojenou s podnikem Čepro, známý je hlavně případ údajného podvodu zorganizovaného Radovanem Krejčířem. Ten spolu s někdejším obchodním ředitelem Čepra Martinem Pechanem podle obžaloby vytvořil fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru za více než 2,6 miliardy korun. Peníze na státním podniku v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se však vedení firmy nedozvědělo, protože podplacený zaměstnanec zatajoval soudní obsílky.

- Soudy pak domnělý nárok obou firem vůči Čepru pravomocně uznaly a exekuce ve státním podniku nenastala jen díky zásahu policie. V listopadu 2015 Městský soud v Praze uložil Krejčířovi za snahu o vytunelování státního podniku Čepro (a také přípravu vraždy celníka) 15 let vězení. Trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v České republice. Krejčíř, který uprchl do Jihoafrické republiky, kde si odpykává dlouholeté tresty, se proti trestům brání, naposledy podal loni v prosinci dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

tamara 19.5.2019 20:22

Nevím, kdo je autorem článku, ale článek je plný nesprávných informací.

petr 19.5.2019 20:31

Bývalý ředitel NBÚ a BIS si přeci nenechá dobrovolně složit na sporožirový účet peníze od Krejčíře! ? Nejsou v tom nějaké mafiánské intriky ?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.6 + 23.9) *

Zpět na přehled