Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » K. Vary stahují žalobu podanou kvůli KV Areně na stavební firmy

K. Vary stahují žalobu podanou kvůli KV Areně na stavební firmy

K. Vary stahují žalobu podanou kvůli KV Areně na stavební firmy

9.6.2011 11:30, Zdroj: ČTK

Karlovy Vary se nebudou soudit s firmami Syner, Baustav a Metrostav, které postavily za přibližně 1,1 miliardy korun KV Arenu. Žalobu podal primátorův náměstek Jiří Kotek (Alternativa), aniž to předem oznámil městské radě. Primátor Petr Kulhánek (KOA) dnes ČTK oznámil, že už pověřil advokátní kancelář stažením žaloby. Nevyloučil ale možnost, že město podá v budoucnu žalobu znovu, až bude po procesní a formulační stránce bezchybně zpracovaná. 
    

V žalobě šlo o určení vlastníka haly. Pokud by soud rozhodl, že KV Arena nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Karlovým Varům vrátit investovanou miliardu. Společnosti vybralo město ve známe "losovačce", za níž už potrestal antimonopolní úřad radnici půlmilionovou pokutou za nestandardní výběr stavebních společností. Kotek svůj postup obhajoval s tím, že bylo jeho povinností ukázat na to, že bylo dění kolem stavby KV Areny nezákonné. Podle něho je stažení žaloby špatný krok. 
    

Žaloba byla podaná 23. května, což byl podle Kotka už poslední termín, kdy bylo možné rozporovat první z faktur na devět milionů korun, kterou Karlovy Vary zaplatily za stavbu haly. Kdyby nebyla žaloba podaná, o těchto devět milionů by mohlo město přijít, podotkl náměstek. Stažení žaloby podle něho znamená ztrátu z této fakturace. "Veškeré kroky spojené s podáním žaloby jsem učinil po právu ve své přidělené kompetenci, v rámci resortů, za které nesu odpovědnost před veřejností," dodal Kotek. 
    

Stažení žaloby podle Kulhánka předcházela debata s Kotkem na toto téma, ale náměstek trval na svém postoji. Primátor poznamenal, že se poté dotázal všech radních na jejich názor, jestli žalobu stáhnout či nikoliv. "Většina radních se pak vyslovila pro stažení žaloby s tím, že nejde o problém s její věcnou podstatou, ale s řadou nevyjasněných otázek týkajících se procesní stránky věci a ekonomických dopadů na město. Poté jsem předal právníkům žádost, aby žalobu stáhli," konstatoval Kulhánek. 
   

 Radní Josef Malý (TOP 09) uvedl, že Kotkův postup byl neprofesionální a městu spíše mohl uškodit. "O žalobě jsme se dozvěděli před několika dny. Na stůl jsme dostali zpracované podklady, co by to mohlo znamenat, až na radě v úterý," řekl. Podle něj radní v zásadě proti případné žalobě nejsou, ovšem všechno by muselo být lépe připravené. S Kotkovým postupem prý nemohl nikdo z radních souhlasit. Malý podotkl, že město by na sporu mohlo výrazně prodělat i kvůli povinnosti vrátit dotace na stavbu. 
   

 Právě na tato rizika upozornilo i místní sdružení ODS v Karlových Varech, které kvůli žalobě podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něho mohla být zneužita pravomoc úřední osoby a porušena povinnost při správě cizího majetku. Jak z trestního oznámení vyplývá, žaloba v případě neúspěchu města v soudním řízení připraví Karlovy Vary o osm milionů korun za náklady právního zastoupení. 
   

 Radnice dále podle ODS údajně v případě neúspěchu žaloby zbytečně vynaloží na úhradu soudního poplatku jeden milion korun. Na stavbu KV Arény dostalo město dotaci 156 milionů korun, kterou by muselo vrátit včetně úhrady penále. Finanční úřad může radnici uložit vrátit i zpětný odvod DPH ze stavby přes 184 milionů korun. 
   

 Podle ODS se město chová jako vlastník KV Arény. Stavbu zkolaudovalo, převzalo od žalovaných stavebních firem, užívá ji, pronajímá, vybavilo ji, jedná o odkoupení okolních pozemků za 12 milionů korun a začalo stavbu bazénu asi za 300 milionů Kč. Bazén bude technologicky propojen s halou, jejíhož vlastnictví se nyní podanou žalobou zříká. Bez tohoto propojení ale nemůže bazén samostatně fungovat, dodal předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.1 + 48.5) *

Zpět na přehled