Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » K limitu pro vstup na střední školy se tripartita vrátí 14. ledna

K limitu pro vstup na střední školy se tripartita vrátí 14. ledna

K limitu pro vstup na střední školy se tripartita vrátí 14. ledna

19.11.2018 17:10, Zdroj: ČTK

Praha - Zavedení společného minima bodů nutného pro přijetí na maturitní obory středních škol, které prosazují kraje, by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) dopadlo na učební obory, které studují především dívky. Vůbec by se nedotklo gymnázií, řekl dnes ministr, který ideu nepodporuje od samého začátku, novinářům. Analýzu vlivu případného opatření na soustavu škol dnes předložil sociálním partnerům, znovu se k tématu tripartita vrátí 14. ledna.

Podle Svazu průmyslu a dopravy by zavedení nepodkročitelné hranice úspěšnosti dopadlo hlavně na obory středních odborných učilišť a obory nástavbového studia. Zde by nemohlo být přijato 68 procent až 73 procent uchazečů, uvedl v tiskové zprávě.

"Obáváme se, že pevná bodová laťka pro přijetí na střední školy by mohla způsobit, že se některé obory vůbec neotevřou. Může to zhoršit situaci u oborů, o jejichž absolventy mají zaměstnavatelé zájem, a do kterých nyní horko těžko sháníme žáky. Zkušenosti ze zahraničí nám navíc ukazují, že (takzvané) cut-off score znevýhodňovalo děti ze sociálně slabších rodin, které si nemohly dovolit placené doučování," uvedl po jednání prezident svazu Jaroslav Hanák. Místo tohoto opatření svaz podporuje návrh hejtmanů, podle kterého by kraje jako zřizovatelé mohly vyjednávat s ředitelem školy o počtech otevíraných tříd a nabíraných žáků.

Podle Plagy není limit pro přijímací zkoušky jediným nástrojem pro zlepšování kvality škol. Problém vidí v přebytečných kapacitách a nekvalitě některých škol, což podle něj lze řešit součinností se školní inspekcí. "Musíme jít cestou zlepšování škol jako takových a odhalování potenciálů kvality žáků," konstatoval.

Podle hejtmanů je zavedení jednotné hranice bodů pro přijetí na maturitní obory nutné pro zlepšení úrovně vzdělávání. Poukazují na velké množství neúspěšných maturantů. Podle údajů Cermatu z loňského jara nezvládlo státní maturitu 28,6 procenta těch, kteří ji dělali. Dalších 8,6 procenta přihlášených k ní nepřišlo. Celkovou neúspěšnost z letošního jara zatím Cermat nezveřejnil. Většina z neúspěšných zvládne maturitu na druhý či třetí pokus. Ani napotřetí u maturity od roku 2011 neuspěla zhruba čtyři procenta žáků.

Počet dětí v oborech by se také podle hejtmanů měl přizpůsobit požadavkům trhu práce. Podle Učitelské platformy by se ale měly kraje zaměřit spíš na zájmy dětí a větší podporu učitelů tak, aby vydrželi učit i v nejproblematičtějších školách. Nedávná zpráva České školní inspekce ukázala, že na školách s vysokým podílem neúspěšných maturantů například často učí neaprobovaní učitelé, většina z nich tam dlouho nevydrží a nabízené obory někdy ani nejsou v souladu se vzdělávacími strategiemi kraje.

Proti snaze o zavedení jednotných podmínek přijímání na střední školy se již dříve postavily Asociace ředitelů gymnázií a Unie školských asociací CZESHA.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.5 + 40.0) *

Zpět na přehled