Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jourovou má v čele MMR nahradit Karla Šlechtová z Úřadu vlády

Jourovou má v čele MMR nahradit Karla Šlechtová z Úřadu vlády

Jourovou má v čele MMR nahradit Karla Šlechtová z Úřadu vlády

1.10.2014 13:45, Zdroj: ČTK

Praha - Novou ministryní pro místní rozvoj má být Karla Šlechtová, ředitelka odboru EU fondů Úřadu vlády. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Svou nominaci dnes oznámil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Šlechtová má v čele ministerstva nahradit Věru Jourovou (ANO), která kandiduje na eurokomisařku. Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka s Šlechtovou nejprve setká, předpokládá však, že ji ministryní jmenuje.

"Já jsem dneska ráno panu premiérovi na základě konzultací s předsednictvem hnutí ANO předložil návrh na jmenování nového ministra pro místní rozvoj," uvedl Babiš. "Paní Šlechotvá je stávající zaměstnankyně Úřadu vlády, je ředitelka odboru evropských fondů, sekce pro evropské záležitosti," dodal

Podle Babiše Šlechtová od února 2011 do letošního května již na MMR pracovala, mimo jiné coby ředitelka odboru, který měl na starosti přípravu programového období 2014 až 2020. "Naše hnutí nenominovalo politického kandidáta, ale odborníka," poznamenal Babiš.

Sobotka ocenil, že ANO navrhlo někoho, kdo má s fondy EU zkušenost, a také to, že by Jourovou měla ve vládě nahradit opět žena. "Já jsem velmi rád, že hnutí ANO nominovalo člověka, který je orientován v problematice evropské integrace, ale zejména je orientován v problematice čerpání prostředků z Evropské unie," řekl novinářům. Hlavním úkolem MMR podle něj bude totiž ještě dlouho agenda čerpání peněz z evropských fondů. Premiér předpokládá, že se se Šlechtovou ještě dnes sejde. Požádal také o přijetí u prezidenta Miloše Zemana s nímž by chtěl o nástupkyni Jourové mluvit už ve čtvrtek.

Zeman Šlechtovou přijme v co nejbližším termínu, pravděpodobně ji pak jmenuje ministryní. "Zachová tak postup, kdy nejprve s kandidáty hovoří," uvedl Ovčáček.

Podle poslance TOP 09 Františka Laudáta má Šlechtová za sebou úřednickou kariéru, takže by měla by znát systémy fungování státní správy. Nemá však moc známou minulost. "Co se týká typového pohledu, já bych volil přesně opačnou osobnost, to znamená někoho z praxe, nejlépe někoho se vzdělaností v právu a nebo s věcnou znalostí prostředí zadávání veřejných zakázek, procesu projednávání umístění staveb, to znamená stavební právo," uvedl Laudát.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura také prohlásil, že prioritami ministerstva jsou stavební zákon a zákon o veřejných zakázkách, potom teprve evropské fondy. Šlechtovou ale bude podle něj možné hodnotit až po nějaké době. "Nemám o ní žádné informace, uvidíme, jak se ve funkci osvědčí," řekl novinářům. Podobně se vyjádřil i Radim Fiala z hnutí Úsvit, chce dát Šlechtové 100 dnů hájení.

Jourová skončí ve funkci ministryně pro místní rozvoj v pátek 3. října. Prezident Miloš Zeman přijal v úterý její demisi. Sama Jourová doporučila svoji náměstkyni Kláru Dostálovou.

Padesátiletá Jourová se má stát v nové Evropské komisi Jeana-Claudea Junckera eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. Ve funkci ministryně pro místní rozvoj byla od letošního ledna.

Šlechtové je sedmatřicet let, vysokoškolské vzdělání získala na ekonomické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Pracovala mimo jiné jako projektová manažerka České správy sociálního zabezpečení či jako ředitelka Odboru EU fondů Úřadu vlády.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.3 + 40.1) *

Zpět na přehled