Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » John se nepřímo postavil za Kalouskovo hodnocení kauzy Promopro

John se nepřímo postavil za Kalouskovo hodnocení kauzy Promopro

John se nepřímo postavil za Kalouskovo hodnocení kauzy Promopro

25.2.2011 17:20, Zdroj: ČTK

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda koaličních Věcí veřejných (VV) Radek John se dnes nepřímo postavil za ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 a jeho hodnocení kauzy společnosti PROMOPRO spol. s.r.o. Kalousek nedávno případ, v němž jde o možné předražení zakázek pro někdejší české předsednictví EU, označil za "nestandardní zlodějinu". 
    

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) může Kalousek svými výroky hrubě ovlivňovat vyšetřování. John dnes ale zároveň upozornil, že věc nyní musí nestranně vyšetřit policie a VV počkají se svými dalšími kroky až na závěry vyšetřování. 
  

  "Pokud byly služby Prompora předraženy tak, jak byly předraženy, tak to asi nebudeme nazývat 'návštěva cukrárny za účelem pohoštění vnučky'," poznamenal John ke Kalouskovým výrokům. 
   

 Dodal také, že nemá problém s tímto svým názorem seznámit i ministra obrany a vicepremiéra ODS Alexandra Vondru, který byl v inkriminované době vicepremiérem odpovědným za EU. Podle některých politiků je to právě Vondra, který by měl z kauzy vyvodit politickou odpovědnost. 
    

Nečas v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) naznačil, že za útoky na Vondru jsou lidé, kterým vadí jeho razantní postup na ministerstvu obrany. 
    

John dnes novinářům řekl, že o svolání koaliční devítky, tedy vrcholného jednání tří vládních stran, nic neví. "Já rozhodně na K9 nemám nic nového. Jsem rád, že se sejde, nesešla se velmi dlouho. Ale nečekám nějaký konflikt, který by se hodil médiím," poznamenal. 
    

"Asi jsme si nechyběli. A nebo naopak jsme neměli věcná témata, která bychom probírali, protože ta spolupráce ve vládě probíhá mnohem jednodušeji a dělněji než se zdá z médií," vysvětlil John, proč se K9 fakticky nesešla od jednání s prezidentem Václavem Klausem na konci loňského roku. Sám prý je nyní zvědav, kdo nové jednání svolá a s jakým konkrétním problémem. 
   

 Ve vládě prý John necítí žádnou nervozitu, a to ani kvůli medializované kauze společnosti Promopro. "Tu věc vyšetřuje policie. Ta udělá všechno pro to, aby ji vyšetřila otevřeně, objektivně, aby ji nezametla pod koberec. Není to kauza pro vládu, ale pro policii," řekl. Ve věci bude pro Johna a jeho stranu závazný právě výsledek tohoto vyšetřování, do té doby prý VV nebudou podnikat žádné kroky. 
   

 "Tipuji, že ve chvíli, kdy dojde k obvinění - a teď jde o to - kdo bude obviněn, tak je to asi na koaliční jednání, zdůraznil John. 
   

 Před novináři se dnes také ohradil proti premiérově kritice odchodu šéfa protikorupční policie Libora Vrby. "Pan Vrba odešel sám, dostal velmi vysoké výsluhy. Odejde s rentou, jakou už by nedostal nikdy," řekl John novinářům. Překvapila jej prý Nečasova slova, že by Vrba měl kvalitu své práce prokázat v dalších letech. "Za dva a půl roku ten útvar nevykazuje výsledky, jaké by měl vykazovat," podotkl John. 
   

 Pokud prý Nečas říká, že ministr "neakceleroval boj proti korupci", tak vlády ODS tak neučinily v posledních deseti letech, upozornil vicepremiér. 
   

 "Já jsem bojoval krvavě půl roku o policejního prezidenta. Kdyby byl dřív, bylo bychom už mnohem dál v boji proti korupci," prohlásil John. 
  

  Na program případné K9 by se ale podle něj ani tyto přestřelky neměly dostat. "Tam řešíme věcné problémy," upozornil John. 
    

John připustil, že by VV stály o post náměstka ministra životního prostředí. "My jsme si už v létě řekli, že ta věc není uzavřená," poznamenal s tím, že strany se tehdy dohodly o obsazení náměstkovských postů diskutovat, "vystane-li potřeba".
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.7 + 14.8) *

Zpět na přehled