Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 16. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jízda na platební kartu či mobil bude v MHD v Praze možná za rok

Jízda na platební kartu či mobil bude v MHD v Praze možná za rok

Jízda na  platební kartu či mobil bude v MHD v Praze možná za rok

20.12.2016 12:31, Zdroj: ČTK

Praha - Jízda v pražské městské hromadné dopravě s kuponem nahraným na platební kartu nebo mobilní telefon nebude možná dříve než za rok. Cestující si tak zatím budou muset vystačit s papírovou průkazkou, s kartou lítačka nebo s dožívající opencard. Vyplývá to z dnešního usnesení rady. Informaci ČTK potvrdila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V polovině roku přitom slíbila, že platby za cestování v MHD budou mít lidé snazší už na konci tohoto roku.

Příprava nového odbavovacího systému podle podkladů, které schválila rada, potrvá rok a vyjde na 5,7 milionu korun. Kromě snazších plateb za kupony umožní propojení MHD v rámci Prahy a Středočeského kraje. Projekt má připravit městská firma Operátor ICT.

Zpoždění primátorka mimo jiné vysvětluje tím, že bylo nutné vyměnit 360.000 dožívajících karet opencard. "Museli jsme navíc pracovat na tvorbě webu, na kterém je možné si lítačku objednat z domova a díky tomu jsme ulehčili přepážkám, aby nekolabovaly a lidé nemuseli čekat ve frontách," tvrdí Krnáčová.

Lítačku začalo město vydávat od letošního března a karta postupně nahrazuje opencard. Vedení města dosud nezveřejnilo, kolik bude lítačka stát. Tvrdí, že bude levnější než systém opencard, který vyšel na asi 1,75 miliardy korun. O lítačce je znám pouze údaj, že pořízení vyšlo do deseti milionů. Opoziční strany lítačku kritizují, protože nenabízí žádné služby, které by lidem usnadnili nákup předplatných kuponů. Město ji navíc pořídilo bez otevřeného výběrového řízení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.4 + 14.9) *

Zpět na přehled