Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jihomoravští zadavatelé vypisování tendrů neomezují

Jihomoravští zadavatelé vypisování tendrů neomezují

Jihomoravští zadavatelé vypisování tendrů neomezují

27.9.2010 09:14, Zdroj: ČTK

Starosti, které řadě státních organizací a samosprávě měst přinesla novela zákona o veřejných zakázkách platná od poloviny září, ty jihomoravské příliš netrápí. Vyplývá to z ankety ČTK. Zadavatelé výběrová řízení většinou neomezují i přesto, že odborníci doporučují opak. Poslanci novelou z účasti v tendrech vyloučili akciové společnosti s anonymními akciemi, což je podle některých expertů v rozporu s evropskou legislativou.

Podle odborníka na oblast veřejných zakázek Milana Šebesty z advokátní kanceláře MT Legal novela zákona přinesla i přes chvályhodný záměr spíše potenciální komplikace nejen pro zadavatele, ale zejména pro samotný stát.

Faktické znemožnění účasti akciových společností s akciemi na majitele v tendrech je rizikové podle Šebesty hned ve dvou rovinách, a to z hlediska možného porušení evropských pravidel veřejného investování a také v rovině potenciálních žalob dodavatelů s akciemi na majitele na náhradu škody.

V této souvislosti podobně jako další odborníci doporučuje, aby státní organizace a další zadavatelé prozatím nové tendry nevypisovali. Situaci se nyní rychle snaží vyřešit sněmovna; kdy ke změně dojde, zatím není jasné.

Podle antimonopolního úřadu, který nad dodržováním pravidel při zadávání veřejných zakázek dohlíží, je na zadavateli, jakou strategii v současné situaci zvolí. "ÚOHS bude ve své roli orgánu dohledu nad zadáváním veřejných zakázek vždy hodnotit postup zadavatelů dle účinné právní normy," řekl bez bližších podrobností předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Antimonopolní úřad některé zakázky také sám zadává. Tu poslední větší, vyhlásil pouhý den před účinností problematické novely. V ceně kolem sedmi milionů korun hledá dodavatele elektrické energie pro následující čtyři roky. V dalším období připravuje ÚOHS pouze zakázky malého rozsahu.

Jeden z největších zadavatelů v regionu, statutární město Brno, své tendry neodsouvá. Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry město problém v zákoně nevnímá, navíc v uplynulých měsících bylo vypsáno poměrně dost zakázek a nyní se žádné velké již nevypisují.

Počet tendrů neomezuje a neodsouvá ani Jihomoravský kraj. Jeho mluvčí Jan Chmelíček uvedl, že kraj postupuje v intencích ministerstva pro místní rozvoj a ÚOHS. "Pokud dojde k legislativní změně, budou na ni kraj a jeho příspěvkové organizace adekvátně reagovat," dodal Chmelíček v souvislostí s možnou úpravou novely.

"Omezení tendrů se týká zejména finančně náročnějších akcí, jejichž vyhlášení v současné době nepřipravujeme," sdělila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová. Podle ní úřad v současné době teprve tendry většího obejmu připravuje. "K jejich zahájení přistoupíme v době, kdy bude ustanovení ze zákona vyňato, pokud to však bude učiněno v co nejbližším možném časovém horizontu. Pokud by proces vypuštění trval delší dobu, bude nutné tendry zahájit, jelikož se jedná o takové, které nesnesou zásadního odkladu, například stavby protipovodňového opatření," dodala.

Počet tendrů nebude omezovat ani Fakultní nemocnice Brno; výběrová řízení neomezila ani Masarykova univerzita. "Zadávací ani výběrová řízení pozastavena nejsou, s ohledem na zajištění chodu univerzity by to ani nebylo možné. V nejbližších dnech však není v plánu vyhlášení žádné nadlimitní veřejné zakázky," řekla ČTK mluvčí MU Tereza Fojtová.

Vypsání velkého nadlimitního zadávacího řízení v blízké době neplánuje též Dopravní podnik města Brna. Problémy v aktuálně platné verzi zákona si však uvědomuje. "Souhlasíme s tím, že předmětné ustanovení je i z hlediska evropské legislativy problematické a mělo by být zrušeno, případně novelizováno," uvedla mluvčí DPMB Hana Pohanová. Podnik se bude větší tendry na základě doporučení ministerstva pro místní rozvoj snažit posunout na pozdější dobu.

Podle mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martiny Šmídtové úřad letos čeká jen vypsání jedné zakázky nad dva miliony korun. Úřad podle jejích slov o posunutí jejího vypsání neuvažuje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.6 + 32.4) *

Zpět na přehled