Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 18. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jihomoravský hejtman je zklamán rozhodnutím odborů stávkovat

Jihomoravský hejtman je zklamán rozhodnutím odborů stávkovat

Jihomoravský hejtman je zklamán rozhodnutím odborů stávkovat

15.3.2017 17:34, Zdroj: ČTK

Brno - Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO) je zklamán dnešním rozhodnutím Předsednictva Odborového svazu dopravy (OSD), které vyhlásilo stávku kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Odborům vadí, že v některých krajích ještě šoféři nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády, jež jim od ledna mělo zajistit zvýšení platů až o tisíce korun.

Šimek připomněl, že část jihomoravských autobusových dopravců už v úterý přijala nabídku kraje podepsat dodatek dlouholeté smlouvy na letošní a příští rok, který umožní zvýšit řidičům mzdy na úroveň požadovanou vládním nařízením.

"Na včerejším (úterním) jednání, kde jsme opět podrobně vysvětlili dopravcům i zástupcům odborů, v jaké složité právní situaci se náš kraj nachází, byly nabídnuty varianty řešení i stanoven další společný postup. Jednání bylo věcné, bez emocí, a dnes se z tisku dozvídám, že kraj se k problému staví liknavě," uvedl Šimek.

Kraj už rozhodl o uvolnění 100 milionů korun na úhradu zvýšených nákladů dopravců v letošním roce. Dopravci si aktuálně vybírají, zda budou pobírat v letech 2017 a 2018 příspěvek 2,85 koruny za kilometr, či zda příspěvek rozloží na celou dobu trvání smluv.

"Ale je to jen dočasné řešení. Stále trváme na tom, že o systémovém řešení by měla rozhodnout vláda. A v tomto smyslu hodláme dále jednat," dodal hejtman. Kabinet zatím odolává požadavkům krajů, aby se na zvýšení mezd řidičů podílel i státní rozpočet.

Podle vedení dopravních odborů přetrvávají problémy v Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina. Rozsah stávky a přesné datum chtějí odbory teprve oznámit, a to s třídenním předstihem. Zatím odboráři nemají jasno, zda bude stávka šoférů celorepubliková, nebo se bude týkat pouze uvedených problémových krajů.

Z úterního jednání Jihomoravského kraje s dopravci a odboráři vyplynulo, že z 15 oslovených dopravců jich šest přijalo nabídku mít o 2,85 koruny na kilometr víc po dobu dvou let. Nejkritičtější situace je na Brněnsku, Blanensku a Vyškovsku, kde mají dopravci ve smlouvách jen inflační doložku a kraj kvůli zákonu o zadávání veřejných zakázek nemůže mzdy navýšit. "Proto se jeden dopravce rozhodl, že si nechá celkovou částku rozložit až do konce smlouvy, další se rozhodl, že ji vypoví," řekl už v úterý náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.0 + 44.0) *

Zpět na přehled