Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jihočeský kraj uvolní na dostavbu letiště 255 mil. Kč

Jihočeský kraj uvolní na dostavbu letiště 255 mil. Kč

Jihočeský kraj uvolní na dostavbu letiště 255 mil. Kč

14.12.2018 11:27, Zdroj: ČTK

České Budějovice - Jihočeský kraj uvolní v příštím roce 255 milionů korun na dostavbu letiště v Plané u Českých Budějovic, které by pak mělo zahájit zkušební mezinárodní provoz. Pokud pak areál získá potřebnou certifikaci, regulérní mezinárodní provoz by na něm mohl začít koncem roku 2020. ČTK to řekl vedoucí odboru veřejných zakázek a investic Jihočeského kraje Miloš Juha.

V příštím roce podle něj půjde o poslední velkou částku, která do obnovy letiště směřuje. "Byla to celková investice přibližně půlmiliardová, rozprostřená do několika let. Realizace stále pokračuje a jedná se o poslední fázi doplacení té stavby," uvedl Juha. Dodal, že příští rok by měl být dokončen terminál, plocha pro parkování letadel a objekt se zázemím pro hasiče.

Vlastníkem letiště je Jihočeský kraj a město České Budějovice. Původně chtěly na projekt získat dotaci 400 milionů korun od EU, ale Evropská komise v roce 2012 grant zamítla. "Původně bylo letiště projektováno jinak. Toto je úsporná varianta, která je však reálná pro mezinárodní provoz," uvedl Juha.

Počátky českobudějovického letiště sahají do 30. let minulého století. Plně zprovozněno bylo v roce 1937. V roce 1938 začala jeho éra vojenská. Obnovena byla po válce v roce 1945, o dva roky později pak i letecký provoz Československých aerolinií. V roce 1950 začala jeho dvouletá rekonstrukce. Od 90. let byly vojenské aktivity na letišti postupně tlumeny. V roce 2005 končí éra vojenského letectví a začíná nová epocha letectví civilního.

Civilní letecký provoz letiště opětovně začal 1. dubna 2006, když město České Budějovice a Jihočeský kraj založily společnost Letiště České Budějovice. Licenci pro neveřejný mezinárodní provoz získalo v roce 2007.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (48.4 + 29.2) *

Zpět na přehled