Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jihočeský kraj bude chtít po Robstavu, aby silnice opravil lépe

Jihočeský kraj bude chtít po Robstavu, aby silnice opravil lépe

Jihočeský kraj bude chtít po Robstavu, aby silnice opravil lépe

23.1.2018 16:01, Zdroj: ČTK

České Budějovice - Firma Robstav, která pro Jihočeský kraj loni se zpožděním opravila silnice procházející Týnem nad Vltavou a průtah obcemi Dříteň a Nákří, je bude muset pravděpodobně na jaře opravit znovu. Kraj si nechal udělat analýzy, které nasvědčují tomu, že silnice od Robstavu nepřevezme. Firmě nabíhá penále v jednotkách milionů za to, že nedodržela termín zakázky za 45,8 milionu Kč. ČTK to dnes řekl náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (TOP 09).

Robstav bude muset asi znovu opravit i silnici v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, což byla zakázka za 3,76 milionu Kč s DPH. ČTK to dnes řekl ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha.

Na kompletní rekonstrukci silnice v Týně směrem na Neznašov měla firma 50 dní, termín byl do 31. října 2017. Na průtah Dřítní a Nákřím byla lhůta 55 dní, do 5. listopadu. Termíny firma nedodržela. S rekonstrukcí silnice v Nové Bystřici, jež měla trvat do konce října, začal Robstav až po termínu.

"Atesty na příslušné komunikace zatím dávají za pravdu nám, že nejsou ve stavu, kdy by je kraj měl převzít. Uvidíme, jaký stav bude v březnu, ale vše nasvědčuje tomu, že se ty komunikace budou muset dělat celé znovu," řekl Knot. Dodal, že s největší pravděpodobností kraj silnice nepřevezme a po zimě vyzve firmu, aby je předělala - podle kraje jsou opravené špatně. "Silnice budou na jaře bohužel znovu zavřené," uvedl. Dodal, že Robstavu tím, že Jihočeský kraj stavby nepřevzal, naskakuje penále v řádech jednotek milionů korun.

V případě silnice v Týně a průtahu Dřítní a Nákřím byla původní cena prací 45,8 milionu Kč s DPH. "Zkoušky (kvality oprav) máme hotové," řekla dnes ČTK Alena Frdlíková z krajského odboru veřejných zakázek a investic.

Robstav bude muset předělat i kilometr dlouhý úsek silnice v Nové Bystřici směrem na Staré Město pod Landštejnem. "Měli to odfrézovat, deset centimetrů a ve dvou vrstvách to položit zpátky. Spodní, ložná vrstva, nevychází až tak blbě, ale obrus (obrusná vrstva) vyšel tragicky, vrstvy nejsou spojené, nevychází mezerovitost, hutnění, rovinatost. Minimálně těch horních pět centimetrů půjde znovu," řekl Štícha.

Silničáři tuto vozovku nepřevzali. Smlouvu podepsali 11. září, do konce října mělo být hotovo. "Začínali s pracemi, až když bylo po termínu. Než začaly práce, začalo jim běžet penále," řekl Štícha.

Nesplněné termíny od Robstavu řešili krajští radní nejprve loni 16. listopadu. Začátkem prosince odhlasovali, že si nechají zpracovat analýzu modernizace silnic, které dělal Robstav, a z výsledků vyvodí další postup.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.1 + 41.7) *

Zpět na přehled