Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jihlava chce dotaci na systém preferující v dopravě vozy MHD

Jihlava chce dotaci na systém preferující v dopravě vozy MHD

Jihlava chce dotaci na systém preferující v dopravě vozy MHD

25.1.2013 16:57, Zdroj: ČTK

Jihlava - Jihlavská radnice chce získat dotaci na systém, který zajistí vozům MHD přednostní průjezd světelnými křižovatkami. Městské autobusy a trolejbusy by mohly projíždět městem rychleji. Pokud se městu podaří na projekt asi za 21 milionů korun sehnat peníze v evropských fondech, mohli by odborníci začít s instalací systému letos v létě. Novinářům to dnes řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS).

"Očekáváme, že městská hromadná doprava bude opět atraktivnější a že se do ní přemístí víc lidí z osobních aut," uvedl primátor. Město teď začíná vybírat firmu, která projekt uskuteční. Dotace by mohla pokrýt až 85 procent nákladů. Podle Vymazala má radnice dobrou šanci takovou podporu dostat.

Systémy zajišťujícími preferenci dopravy budou vybaveny všechny světelné křižovatky ve městě a některé přechody pro chodce. Dohromady to je ve městě 15 míst. Odpovídající vybavení musí dostat také všech 62 vozidel MHD. "Dále bude zřízen centrální řídicí systém na dispečinku dopravního podniku," doplnil primátor.

Modernizace všech světelných křižovatek ve městě potrvá 16 měsíců. Další půlrok bude potřeba na nastavení systému. Pohyb vozidel ve městě pak bude sledován pomocí GPS. Systém na křižovatce upřednostní jízdní pruh, v němž bude stát vůz MHD. Takový systém preference vozidel už podle údajů z jihlavské radnice slouží například ve Zlíně, Brně a Ostravě. 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.1 + 18.8) *

Zpět na přehled