Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 23. 1. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jednání o tzv. režijkách se komplikují, odborům vadí výjimky

Jednání o tzv. režijkách se komplikují, odborům vadí výjimky

Jednání o tzv. režijkách se komplikují, odborům vadí výjimky

8.11.2017 15:10, Zdroj: ČTK

Praha - Dosavadní slibně se vyvíjející jednání o režijních jízdenkách pro železniční zaměstnance se komplikují. Odborům vadí, že ministerstvo dopravy v konečném návrhu požaduje, aby režijní jízdenky neplatily na tratích, na kterých se bude v budoucnu soutěžit dopravce v otevřených výběrových řízeních. Tato výjimka v předchozím jednání nepadla, zástupci odborů se tak budou snažit úřad přesvědčit, aby od tohoto požadavku upustil. ČTK to dnes řekl prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic.

Předběžně se zástupci odborů a ministerstva dopravy na úpravě jízdních dokladů pro železniční zaměstnance dohodli na konci října. Ceny ročních jízdenek platné v síti Českých drah měly podle dohody pro drážní zaměstnance stoupnout o deset procent na 1100 korun. Na komerčních tratích, což se v současnosti týká linky mezi Prahou a Ostravou, už ale stát nechce Českým drahám náklady na držitele těchto výhod kompenzovat. Pokud má režijní jízdné platit i zde, mohou svým zaměstnancům tuto výhodu platit zaměstnavatelé formou zaměstnaneckých bonusů, navrhlo ministerstvo dopravy. Kromě zaměstnanců ČD totiž režijní jízdenky mají zaměstnanci státní Správy železniční dopravní cesty nebo Drážního úřadu.

Podobně chce ministerstvo podle odborů nyní vyjmout i tratě, které se do budoucna v soutěžích potenciálně otevřou i konkurentům Českých drah. Úřadu by tímto krokem odpadla jedna ze starostí při přípravě tendrů, a nemohla by se tak opakovat situace z předchozího řízení na provoz rychlíků mezi Plzní a Mostem.

Soutěž o nového dopravce na trati zastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na podnět Českých drah. Dopravce tehdy poukazoval na diskriminační podmínku vycházející z povinnosti uznávat režijní jízdné, kterou konkurenční zájemci o zakázku neměli. Ministerstvo nicméně na základě poslaných cenových nabídek zakázku přidělilo ústecké GW Train Regio, která zde dopravu provozuje od loňského prosince.

Kromě aktivních zaměstnanců mají režijní výhody tradičně i bývalí zaměstnanci či rodinní příslušníci zaměstnanců. I jim by měly režijní jízdenky od příštího roku podražit. O sto korun by se podle předběžného plánu mely zdražit režijní jízdenky pro bývalé železniční zaměstnance a děti zaměstnanců. Ti by nově měli za roční jízdenku zaplatit 600 korun. Z tisíce korun na 1250 Kč by se pak měla podle předběžné dohody zvýšit cena režijních jízdenek pro ostatní rodinné příslušníky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 8.2) *

Zpět na přehled