Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jaromír Soukup se již v politice angažoval, blízko měl k Zeleným

Jaromír Soukup se již v politice angažoval, blízko měl k Zeleným

Jaromír Soukup se již v politice angažoval, blízko měl k Zeleným

16.1.2019 20:57, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka majitele TV Barrandov a moderátora Jaromíra Soukupa (49), který dnes oznámil, že zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa:

 

- Jaromír Soukup vlastní významnou mediální agenturu Médea Group a ovládá společnost Empresa Media, pod níž vedle televize Barrandov spadají také časopisy Týden, Sedmička nebo Instinkt. K politice se poslední dva roky vyjadřuje zejména jako moderátor mnoha pořadů. Na obrazovce se začal pravidelně objevovat na jaře 2017 v Týdnu s prezidentem, nedlouho poté přibyl Duel Jaromíra Soukupa a později ještě další pravidelné i občas vysílané pořady, jejichž počet už překročil desítku.

- K politice měl ale Soukup blízko už v minulosti, většinou však stál spíše v pozadí. Výrazněji se začal angažovat před volbami v roce 2006, kdy podporu jeho agentury získala Strana zelených (SZ). Soukup, který podle médií léta spolupracoval s tehdejším šéfem SZ Martinem Bursíkem, pomáhal s financováním kampaně, když straně odložil splatnost faktur za poskytnuté služby. Po volbách, v nichž se Strana zelených dostala do Sněmovny, se Soukup stal ekonomickým vyjednávačem Zelených.

- V dubnu 2007 byl jmenován náměstkem ministryně školství za Zelené Dany Kuchtové (v koaliční vládě Mirka Topolánka), na starosti měl veřejné zakázky a vnější vztahy. V létě 2007 mu Kuchtová svěřila i problematické evropské fondy. Když Kuchtová v září 2007 odešla, skončil na MŠMT i Soukup. Během působení na ministerstvu se také rozkmotřil s Bursíkem, podle médií kvůli Soukupově snaze ovlivňovat rozhodování o veřejných zakázkách. Podle Soukupa ale byly důvodem dluhy za kampaň.

- Kolem politiky se ale Soukup nepřestal pohybovat ani po rozchodu s Bursíkem, mimo jiné podporoval jeho vnitrostranické oponenty; například Olgu Zubovou, jednu z poslankyň SZ, která se v březnu 2009 podílela na předčasném konci Topolánkovy vlády. Soukup poté financoval její Demokratickou stranu zelených (DSZ), jejímž byl nějakou dobu místopředsedou a za kterou také kandidoval do Evropského parlamentu (strana získala 0,62 procenta hlasů).

- DSZ podporoval Soukup i před nakonec zrušenými předčasnými volbami do Sněmovny v roce 2009, před volbami v roce 2010 jeho agentura Médea mimo jiné spolupracovala s ČSSD a zajišťovala nákup inzerce pro Věci veřejné. Agentura také radila manželce tehdejšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petře, jak komunikovat s médii. Soukup jako soukromá osoba později pomáhal s kampaní neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Janu Fischerovi. Nyní patří k výrazným podporovatelům prezidenta Miloše Zemana.

- Kvůli své výrazné podpoře Zemanovi před loňskou volbou hlavy státu se ale Soukup stal terčem kritiky. Loni v srpnu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poslala televizi Barrandov pět upozornění na porušení zákona. Podle rady v pořadu Duel Jaromíra Soukupa - prezidentský speciál Soukup jako moderátor dostatečným způsobem neplnil roli kvalifikovaného oponenta, Zemana nevyváženě podporoval také ve dvou dílech pořadu Aréna Jaromíra Soukupa.

- Rada se zabývala také pořadem Kauzy Jaromíra Soukupa, který se loni v únoru věnoval hospodaření České televize a na který ČT už během vysílání reagovala živě na twitterovém účtu a uváděné informace vyvracela zveřejňováním faktů. Do konfliktu s televizí veřejné služby se dostal i koncem loňského roku, když v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa vyslovil několik vulgarit na adresu novináře Luboše Rosího. ČT kvůli tomu podala trestní oznámení, což Soukup odmítl jako pokus o cenzuru.

- Soukup se narodil 22. února 1969 v Mariánských Lázních, začátkem 90. let vystudoval pražskou právnickou fakultu. Začínal jako účetní a daňový poradce, později nastoupil do Médey, mediální agentury, která funguje jako zprostředkovatel při zadávání reklamy mezi firmami a médii. Koncem 90. let agenturu převzal a vybudoval z ní jednoho z hlavních hráčů na českém trhu. Její tržby se pohybují mezi dvěma a třemi miliardami korun ročně, zisk byl v posledních letech v řádu desítek milionů.

- Kolem roku 2010 se Soukup začal výrazně angažovat v médiích, když jeho Empresa Média získala od Sebastiana Pawlowského vydavatelská práva na časopisy Týden, Instinkt (a později zastavený Mladý svět). Na přelomu let 2012 a 2013 pak do skupiny přibyla i televize Barrandov. V roce 2016 do skupiny Empresa Média vstoupili čínští spolumajitelé, dnes podle databáze Prodata drží 49 procent akcií Empresy, podíl mají také v mediální agentuře Médea.

- Soukupa jeho známí označují za ctižádostivého a sveřepého muže, někdy ovšem impulzivního, který se vypracoval vlastní pílí ze skromných podmínek. "Je to hrozně ambiciózní, zaťatý člověk, všechno dělá s obrovskou vervou," řekl například Rostislav Osička, který trénoval Soukupa v boxu. Ještě předtím, než se mediální magnát a nyní i politik začal zabývat tímto sportem, věnoval se desetiboji.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.2 + 45.7) *

Zpět na přehled