Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Jakákoli americká stíhačka je lepší než gripen, tvrdí expert

Jakákoli americká stíhačka je lepší než gripen, tvrdí expert

Jakákoli americká stíhačka je lepší než gripen, tvrdí expert

26.7.2012 16:53, Zdroj: vz24.cz

Bezpečnostní poradce Andor Šándor tvrdí, že o ceně pronájmu gripenů měla Česká republika jednat už dávno, zároveň však navrhuje, aby se od dalšího používání těchto letadel upustilo a vsadilo na lepší americké stíhačky F-16. Uvedl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Bezpečnostního poradce Andor Šándor, který dříve působil jako náčelník vojenské zpravodajské služby, v rozhovoru kritizoval například fakt, že se o prodloužení smlouvy začalo jednat až nyní. "Problémem je, že se o ceně mělo vyjednávat dřív, už před rokem rokem a půl, protože teď mají Švédové pocit, že nám nic jiného nezbývá. Z jejich nabídky je to také celkem patrné, protože jimi navržená sleva je minimální."

Kdyby vše ale záleželo jen na něm, jeho volba stíhaček pro českou armádu by byla jednoznačná. "Jsem odjakživa zastáncem toho, že F-16 nebo jakýkoli americký stoj jsou lepší než gripeny. Žádná firma na světě nebo stát nemohou technologicky vyvíjet a modernizovat leteckou techniku tohoto druhu jako Spojené státy," prohlásil pro HN Šándor. "Nejlepší by bylo pořídit si americké stíhačky F-16, kterých je na trhu relativně hodně. Záleží, jestli by byly už používané, nebo by musely jít do výroby, což by bylo časové komplikovanější. České armádě ale bohatě stačí letoun, který bude dobře plnit ochranu vzdušného prostoru. Nepotřebuje řadu dalších bojových schopností, které letouny mohou mít."

Zároveň odmítl kritiku některých odpůrců, že Česká republika stíhačky vlastně vůbec nepotřebuje a je to jen vyhazování peněz. "Ochrana vzdušného prostoru je součást ochrany suverenity státu. O tom, co se děje v našem vzdušném prostoru, by měla výsostně rozhodovat Česká republika, ne nějaký cizí spojenecký generál. Vykonávat by to měla česká armáda v součinnosti se spojenci. Rozhodovat by se primárně ale mělo v Česku."

Autor: Michal Kolezsar, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3.67, počet hlasů: 3.


Komentáře čtenářů

Qwéééé 7.10.2012 01:41

Fakt jakákoli? A F-5tka taky? Gripen vyniká proti F-16 nižsími provozními náklady, lepším poměrem letová hodina vs. čas na údržbu, a navíc díky pronájmu nemusíme budovat nějaké rozsáhlé zázemí, protože švédové veškerý servis zajišťují sami. Ostatně budovat něco pro pouhých 14 letadel co za dekádu dvě budou stejně zastaralá je pitomost.
Jo, a ještě by si někde pan "expert" měl zjistět, kolik času stráví na zemi v důsledku poruch polská F-16 a kolik český JAS-39...


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.2 + 43.2) *

Zpět na přehled