Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ivanovice projednají Liškutina, je ve vazbě kvůli možné korupci

Ivanovice projednají Liškutina, je ve vazbě kvůli možné korupci

Ivanovice projednají Liškutina, je ve vazbě kvůli možné korupci

11.3.2019 09:03, Zdroj: ČTK

Brno - Starostka městské části Brno-Ivanovice Jana Bohuňovská (ODS) bude dnes jednat se zástupci hnutí ANO i se zastupiteli o budoucnosti místostarosty Petra Liškutina (ANO). Bohuňovská to řekla ČTK. Liškutin je jedním z devíti obviněných v kauze na radnici Brno-střed, kde minulý týden pro podezření z korupce zasahovala policie. Liškutin byl kromě místostarosty Ivanovic vedoucím odboru investic městské části Brno-střed. Skončil ve vazbě stejně jako další čtyři lidé včetně radního části Brno-střed Jiřího Švachuly.

Policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pět lidí je ve vazbě, kromě Liškutina a Švachuly jsou to podnikatelé ve stavebnictví a realitách, a to Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Další čtyři budou stíhaní na svobodě, dva z nich spolupracují.

Bohuňovská má zatím informace pouze z médií. "Oficiálně nic nevím. Dnes budu mluvit se zástupci oblastního hnutí ANO. Od nich se dozvíme, co bude," uvedla Bohuňovská. Podle ní zatím nelze říct, zda Liškutin funkci místostarosty opustí, nebo se bude čekat, jak se bude případ vyvíjet. "Může taky sám poslat rezignaci, a tím pádem se budeme bavit o tom, kdo za něj přijde nový. Nejde nic vyloučit, ale více budu vědět až po setkání se zástupci ANO," řekla ČTK Bohuňovská.

Policie zasahovala na radnici Brno-střed od minulého čtvrtku do sobotního rána. Zajímala se především o zakázky z odboru investic, který v minulém období z politického hleediska spadal pod Švachulu jako místostarostu a nyní ho má na starosti jako radní. Liškutin je dlouholetým úředníkem a vedoucím odboru investic a správy bytových domů v centrální městské části.

Devět obviněných se podle státního zástupce Radka Mezlíka účastnilo systému ovlivňování veřejných zakázek včetně poskytování úplatků, čímž fungovali jako organizovaná zločinecká skupina. Jedním ze spolupracujících obviněných je podnikatel Saman El-Talabani, který je stíhaný na svobodě. El-Talabani je také aktérem dalších dosud neuzavřených kriminálních vyšetřování.

Policie minulý týden zasahovala na několika místech. Kromě radnice Brna-středu nebo Švachulova bydliště to bylo ohledně jiného případu také na antimonopolním úřadě nebo ve firmě Kapsch. Druhý případ podle dostupných informací souvisí s mýtným tendrem včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou hnutím ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou případů by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.3 + 22.8) *

Zpět na přehled