Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ištvan: Stíhání exposlanců ODS je možné vést, zastaveno není

Ištvan: Stíhání exposlanců ODS je možné vést, zastaveno není

Ištvan: Stíhání exposlanců ODS je možné vést, zastaveno není

16.7.2013 19:50, Zdroj: ČTK

Ostrava - Z rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí tří exposlanců ODS z pravomoci policie a státních zástupců podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana nevyplývá, že by nebylo možné trestní stíhání vést. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," řekl ČTK Ištvan.

Tři stíhaní někdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa budou propuštěni z vazby. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ČTK řekl, že je na cestě do Olomouce, kde zhruba za hodinu začne příkazy spolu s kolegy zpracovávat. Státní zastupitelství tak rozhodlo poté, co Nejvyšší soud dnes rozhodl o vynětí trojice z pravomoci orgánů činných v trestním řízení.

Nejvyšší soud oba stíhané bývalé poslance podle svého mluvčího Petra Knötiga vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil, postoj NS by se však měl analogicky promítnout i v jeho případě. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se nelze odvolat.

Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Tluchoř, a zřejmě tedy i Šnajdr, budou podle Nespaly propuštěni z vazby. Podle informací ČTK z rozhodnutí NS v případě Šnajdra i Tluchoře vyplývá, že za výkon poslaneckého mandátu, který chrání imunita, je třeba považovat i různé politické dohody, kompromisy či politická rozhodnutí. Znamenalo by to, že tři exposlance nelze stíhat za to, jak postupovali ještě před svou rezignací na poslanecký mandát. Posouzení následných činů je pak věcí další úvahy vyšetřovatelů a žalobců.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan ČTK řekl, že žalobci rozhodnutí soudu analyzují. Budou na něj brzy reagovat. Jaké kroky hodlá státní zastupitelství učinit, ale prozradit nechtěl. "To oznámíme, až tu reakci učiníme. To rozhodnutí, které učiníme, bude otázkou velmi krátkého času," uvedl Ištvan. Podle něho přišel verdikt faxem po pracovní době, pouze však výrok bez odůvodnění.

Podle Nespaly soud analogicky rozhodoval i v případě poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Dodal, že na základě rozhodnutí musí být jeho klient okamžitě propuštěn z vazby. Postup u Nejvyššího soudu Nespala koordinoval s advokátem dalšího obviněného exposlance Šnajdra.

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Všichni tři někdejší poslanci jsou nyní ve vazbě. Ve druhé větvi téže kauzy policie vyšetřuje údajné zneužívání rozvědky. Celkem je obviněno osm lidí, mezi nimi také někdejší šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová. Žalobci chtějí po Sněmovně, aby k trestnímu stíhání vydala i expremiéra Nečase.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.3 + 43.9) *

Zpět na přehled