Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Ištvan: Skutek viněných exposlanců nově formulujeme v řádu týdnů

Ištvan: Skutek viněných exposlanců nově formulujeme v řádu týdnů

Ištvan: Skutek viněných exposlanců nově formulujeme v řádu týdnů

17.7.2013 16:39, Zdroj: ČTK

Praha - Skutek, z nějž žalobci viní trojici exposlanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, chce vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nově formulovat v řádu týdnů. Zpřesní místa, na nichž údajně docházelo ke korupčnímu jednání mimo Sněmovnu. Poté požádá Nejvyšší soud o sdělení, zda i pro takové jednání jsou bývalí poslanci vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. "Jestli nám dá soud zelenou, budeme dále pokračovat," řekl ČTK.

Žalobci spatřují korupční jednání obviněných exposlanců v tom, že si údajně nechali slíbit výhodné posty za to, že se vzdají mandátu. Nejvyšší soud však v úterý rozhodl, že poslanecká imunita kryje i "jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností, a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím".

Žalobce Ištvan čeká na písemné odůvodnění rozhodnutí, které stále ještě neobdržel. "Z odůvodnění musíme zjistit, jak široké vynětí z působnosti orgánů činných v trestním řízení v této kauze Nejvyšší soud zastává. My jsme na základě jeho předchozích rozhodnutí měli za to, že vynětí se vztahuje pouze na jednání poslanců v Poslanecké sněmovně, nikoliv mimo Poslaneckou sněmovnu," uvedl.

"Po kauze Bárta a Škárka se nechceme přít o to, jestli když ve Sněmovně probíhá nějaké jednání, tak je kryto, nebo není kryto imunitou. My tvrdíme, že jednání probíhala mimo," zdůraznil.

Ve spisu, který žalobci předložili Nejvyššímu soudu, jsou prý tato jednání zaznamenána. "Tyto okolnosti budeme nově analyzovat a na základě této analýzy a přesnější lokace toho, kde ke kterému jednání mohlo dojít, potom budeme nově formulovat skutek. V souvislosti s tím požádáme Nejvyšší soud o sdělení podle paragrafu 10 trestního řádu," vysvětlil. "Určitě to bude spíš v řádu týdnů než měsíců," dodal.

Trestní řád stanoví, že pokud vznikne pochybnost o tom, zda nebo do jaké míry je někdo vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, rozhodne o tom Nejvyšší soud na návrh dotčené osoby, státního zástupce nebo soudu.

Úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu Ištvan respektuje. "Nebudu ale zastírat, že projev ve Sněmovně vnímám jako projev z pultíku před plénem Poslanecké sněmovny nebo projev při jednání nějakého orgánu Sněmovny a podobně," podotkl v souvislosti s tím, že poslanecká imunita podle Ústavy chrání "projevy" poslanců učiněné ve Sněmovně.

Exposlanci, kteří díky rozhodnutí Nejvyššího soudu v úterý opustili vazbu, mají stále status obviněných. "O tom, co bude s obviněním, rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství, protože všichni obvinění si podali stížnost," připomněl Ištvan. Nejvyšší státní zástupce se dnes nechal slyšet, že kauzu nebude komentovat do doby, než stížnosti posoudí.

Ištvan doplnil, že pokud by Nejvyšší státní zastupitelství obvinění exposlanců zrušilo, žalobci by je mohli obvinit znovu na základě nově formulovaného skutku. "Ve vztahu k obviněným by pak alespoň některé stěžejní výslechy musely být zopakovány, ale to by nebyl nějaký zásadní problém," míní.

Trestní stíhání dalších obviněných Jany Nagyové a Romana Bočka, kteří poskytnutí úplatku poslancům údajně sjednávali, rozhodnutí Nejvyššího soudu podle Ištvana nijak neovlivní.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.0 + 39.6) *

Zpět na přehled