Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » iRozhlas: Oprava čtyř Pandurů bude hotová až tři roky po nehodě

iRozhlas: Oprava čtyř Pandurů bude hotová až tři roky po nehodě

iRozhlas: Oprava čtyř Pandurů bude hotová až tři roky po nehodě

18.4.2018 18:42, Zdroj: ČTK

Praha - Až koncem roku 2019 má být hotova oprava čtyř z pěti obrněných vozidel Pandur, která na podzim 2016 havarovala na silnici u Tábora. Poškozená vozidla dostanou nové korby, informoval dnes zpravodajský web Českého rozhlasu iRozhlas. Podle ministerstva obrany tak dlouhý výpadek v provozu čtyř obrněnců neohrožuje bojeschopnost armády.

Pětice pandurů a osobní auto havarovaly 4. listopadu 2016 v Táboře Čekanicích. Hlavní příčinou nehody bylo podle policie nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi vozidly. Tři vojáci za prohřešek dostali pokutu 2000 korun.

Jeden z pandurů byl při nehodě poškozen lehce, a byl opraven u mateřského útvaru, uvedl iRozhlas. U zbývajících čtyř transportérů došlo k vážnějším poškozením, a proto je armáda odeslala do kopřivnické společnosti Tatra Defence Vehicle (TDV). "Předpokládaný termín dokončení oprav je stanoven do konce roku 2019," řekla rozhlasu mluvčí Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

U havarovaných pandurů byly podle mluvčí zjištěny mimo jiné deformace korby různého rozsahu. "Vzhledem k tomu, že se jedná o svařence pancéřových plátů, bylo rozhodnuto z důvodu bezpečnosti a dodržení stanovené odolnosti vozidel vyrobit nové korby a osadit je z části starými a z části novými skupinami," sdělila Českému rozhlasu. Dodala, že poté bude možné stanovit výši škody.

Armáda disponuje 107 pandury. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

Fakt, že čtyři obrněná vozidla budou tři roky mimo provoz, nepředstavuje podle ministerstva obrany problém. "Byť tato oprava potrvá déle, v žádném případě není ohrožena bojeschopnost ani důvěra veřejnosti," řekla rozhlasu mluvčí resortu Jana Zechmeisterová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

taaaa 19.4.2018 18:37

Opravdu bojová vozidla - malé ťuknutí a jsou vyřazena. Stará OTéčka by to ani nezaregistrovala.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.8 + 32.0) *

Zpět na přehled