Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Investice do jezu na Labi ztrácí smysl

Investice do jezu na Labi ztrácí smysl

Investice do jezu na Labi ztrácí smysl

24.2.2012 17:01, Zdroj: vz24.cz

Zatímco Češi hodlali do jezu na Labi v Děčíně investovat 6 miliard korun, německá strana se rozhodla lodní dopravu na této řece omezit. Vodní trasa od Magdeburgu po české hranice se pro Němce stane jen okrajovou součástí říční dopravy, kde se s rozvojem nepočítá. Tak velká investice z české strany proto ztrácí smysl. Uvedl to server Aktuálně.cz.

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer se tak rozhodl na základě prognózy, že se v roce 2025 bude po Labi vozit nanejvýš milion tun zboží ročně. Německé investice proto budou směřovat k Rýnu, jenž je již nyní vytěžovaný stokrát víc.

To zasáhlo do plánů českého ministerstva dopravy, které hodlalo postavit plavební stupeň Děčín za šest miliard. Tím by se zvýšila hladina mezi Ústím nad Labem a Děčínem v suchém období až o 13 centimetrů, což by zlepšilo splavnost a tím i využití Labe. „V okolí Děčína propluje po Labi asi tisíc lodí. Předpokládáme, že v roce 2020 by tento počet měl být ztrojnásoben, samozřejmě když se postaví plavební stupeň Děčín. A v roce 2030 by již těchto lodí v obou směrech mělo proplouvat osm tisíc šest set,“ řekl pro web Aktuálně.cz Jan Hodovský z firmy Well Consulting, jež pro stavbu připravovala dokumenty EIA.

Proto se nyní doporučuje plány na děčínský jez odložit, nebo úplně zrušit. Dopravní expert Jaroslav Kubec by proto nyní radil vybudovat říční spojení jinde, protože bez německé podpory je možnost vybudovat kvalitní vodní cestu až do Magdeburgu nemožná.

Autor: Michal Kolezsar, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Vyzda 8.3.2012 12:05

To je jako u blbečků na dvorečku...dle platných mezinárodních smluv a kategorizace vodní cesty nemohou Němci přestat udržovat tuto cestu. Na Německé straně žádná stavba nemusí být vystavěna jelikož díky vhodnému sklonu dna na jejich území je ponor na který se má dobudovat plavební stupeň Děčín zajištěn po celou dobu výpadku na naší straně.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.1 + 45.2) *

Zpět na přehled