Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Institut odkazu šoa chce na činnost získat i peníze z EU

Institut odkazu šoa chce na činnost získat i peníze z EU

Institut odkazu šoa chce na činnost získat i peníze z EU

3.3.2011 15:53, Zdroj: ČTK

Evropský institut odkazu šoa v Česku chce na svoji práci žádat o peníze z fondů EU pro regionální rozvoj, chystá internetovou debatní a poradní platformu a dotvoří svůj poradní sbor, řekl dnes ČTK Jaroslav Šonka, nastupující nový ředitel institutu. Ten se zrodil v době českého předsednictví v EU v roce 2009 a dosud podle některých názorů nebyla jeho činnost moc viditelná.
    

Šonka předpokládá, že do plánovaného sídla v Terezíně by se měl institut z Prahy přestěhovat během dvou let. Politolog a publicista Šonka nastoupí jako ředitel 1. dubna. Očekává, že institut pomůže rozvoji Terezína i jeho okolí. Šonka soudí, že v tom může být nápomocen i Brusel. Vedle příspěvku od českého ministerstva zahraničí, který činí osm milionů korun ročně, od americké vlády a příslibu peněz z Izraele mají být podle něj unijní fondy, včetně evropského sociálního fondu, podstatným zdrojem financování.
   

 "Terezín to potřebuje. Já doufám, že dostaneme pomoc na regionální rozvoj," uvedl Šonka, který nahradil na pozici ředitele Lukáše Přibyla. Podle Židovských listů Přibyl chtěl, aby se Evropský institut odkazu šoa stal podobnou organizací, jako je jeruzalémský památník holokaustu Jad vašem či washingtonské Muzeum holokaustu. Podle Šonky však tyto ambice mít nemá. "Institut nemůže být obdobou podobných institucí jinde. Jsme čtyři lidé, institut může být katalyzátorem, může být partnerem," míní.
   

 O činnost institutu se nedávno v Praze zajímal zvláštní zmocněnec pro otázky holokaustu amerického ministerstva zahraničí Douglas Davidson, protože se za oceánem nezdál moc aktivní. Šonka dnes připustil, že předtím, než Spojené státy pošlou slíbených 750.000 dolarů (asi 13 milionů korun), chtějí vidět určité výsledky. Částka z USA má být na pětileté období.
    

Šonka chce s Američany vybudovat "partnerskou atmosféru". Zástupci institutu již dříve uváděli, že v prvním roce řešili hlavně otázky kolem založení organizace a také mezivládní jednání o doporučeních k restitucím nemovitého majetku zabaveného během nacismu.
   

 Institut vznikl loni v lednu na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou podepsali zástupci 46 států včetně zemí EU během českého předsednictví sedmadvacítce. Má sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu, ale pomáhat by mohl například i v takových záležitostech, jako je hledání zabaveného majetku. Sídlo má mít v Terezíně kvůli tomu, že během druhé světové války byl místem utrpení lidí různých národností nejen židovského vyznání. Koncentračním táborem jich prošlo na 150.000.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.9 + 17.4) *

Zpět na přehled