Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Inspekce odhalila stovky tun toxického odpadu

Inspekce odhalila stovky tun toxického odpadu

Inspekce odhalila stovky tun toxického odpadu

21.9.2011 11:57, Zdroj: vz24.cz

Inspekce generálního štábu české armády objevila, že kolem střelnice Daskabát ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku je ochranný val tvořen z toxického odpadu, který měl být dávno zlikvidován. Naopak kvalitní kámen zmizel, a ohroženy tak mohou být i okolní obce. Odstranění odpadu přijde až na půl miliardy korun.

Armáda kvůli tomu podala několik trestních oznámení na neznámé pachatele kvůli ohrožení životního prostředí, krádeži, podvodu a zneužití pravomoci při správě cizího majetku. Postavila rovněž přednostu vojenského újezdu Libavá Vladimíra Kubisu mimo službu. „Je to velmi vážné. Budeme trvat na vypátrání konkrétních viníků a určení míry jejich odpovědnosti,“ řekl deníku MF Dnes náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. „Nikdy bych nedovolil, aby se na Libavou vyvážely jedy. Smlouvu uzavřeli lidé z generálního štábu,“ prohlásil odvolaný přednosta Kubisa. Podle mluvčí armády Jany Růžičkové tito lidé mezitím odešli do zálohy.

Ministr obrany Alexandr Vondra prohlásil, že dloudobé tajné navážení jedů do Libavé a výběr stavebních firem nese všechny znaky zločinného spolčení. Koncem týdne se ministr sejde se starostou obce Daskabát Antonínem Venclíkem, aby posoudili, zda mohou toxické látky ohrozit i obyvatele obce. Podle stanoviska expertů to možné je.

V minulosti armádě několik firem nabídlo, že zadarmo postaví kolem střelnice Daskabát ochranné valy z materiálu, kterého se jiné stavební společnosti chtěly zbavit. Zdraví nebezpečné látky se do vojenského prostoru navážely minimálně od roku 2005. Jednou z firem, která odpad svážela, byla společnost Kohout Invest. Ta již dříve dostala několik vysokých pokut od České inspekce životního prostředí (a také údajně před čtyřmi lety okradla armádu při rekultivaci cvičiště Závrbek u Lipníku nad Bečvou, když prodala 280 000 tun tam vytěženého štěrku za 27 milionů). „V případě cvičiště Libavá jsme se ničeho nedopustili. Námi navážený odpad nebyl toxický,“ hájí se však jednatel podniku Jaromír Kohout.

Sanace, jež by měla objekt vyčistit, může podle prvních odhadů přijít až na půl miliardy korun.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

miroslava 21.9.2011 12:47

Hlavně by to viníci měli zaplatit ale to se u nás neděje.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.2 + 11.8) *

Zpět na přehled