Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou policii

Imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou policii

Imunitní výbor doporučil poslancům vydat Parkanovou policii

10.7.2012 15:23, Zdroj: ČTK

 

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil poslancům vydat bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání. Novinářům to řekl předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Policie podezírá nynější místopředsedkyni dolní komory ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu.

Parkanová krátce po rozhodnutí výboru ČTK sdělila, že závěr jeho jednání bere na vědomí. "Budu věřit, že poslanci na plénu sněmovny se budou rozhodovat na základě věcných argumentů," uvedla. Poslanci by mohli o věci hlasovat nejdříve ve středu odpoledne.

Pro vydání Parkanové hlasovalo deset členů výboru včetně dvou koaličních, jeden byl proti a čtyři se hlasování zdrželi. "Většina deseti hlasů je poměrně výrazná," soudí Sobotka. Pro vydání hlasovala i Ivana Weberová z ODS. "V trestním spise ani z jiných materiálů jsem nezjistila nic, co by ukazovalo na nějakou politickou objednávku," řekla novinářům. Podle předsedy VV Radka Johna je třeba systém prověřit a změnit kolektivní nezodpovědnost.

Policie chce exministryni obrany stíhat kvůli tomu, že nenechala nezávislý zpracovat posudek na cenu letounů. Vznikla údajně škoda až 658 milionů korun. Parkanová ale s poukazem na několik právních stanovisek zdůrazňuje, že taková povinnost neexistovala, a policejní žádost označila už dříve za podivnou. Pro Parkanovou vyzněly například stanoviska Legislativní rady vlády a Ústavu státu a práva, který nechalo vypracovat ministerstvo financí pod vedením místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

"Jednoznačně převážilo přesvědčení, že věc je natolik komplikovaná a spor mezi názory ministerstva financí a policie je natolik rozsáhlý, že jedině dokončení trestního stíhání, případně projednání věci před soudem může vnést do této věci jasno," poznamenal Sobotka.

Poslanci z mandátového výboru se k případu Parkanové sešli už potřetí. Nejprve si vyžádali různé doplňující dokumenty, na druhé schůzi vyslechli verzi exministryně. Dnes o záležitosti jednali už jen asi dvacet minut.

"Stanovisko výboru se dalo předpokládat," poznamenal šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Část klubu včetně něj se hodlá doporučením výboru řídit. Hlasování budou mít poslanci TOP 09 a Starostů volné. "Toto je otázka svědomí každého poslance," uvedl Gazdík.

Kalousek, který Parkanovou v minulých dnech tvrdě bránil, má ale jiný názor než Gazdík. "Je to čistě otázka svědomí a sebeúcty. Jestli někomu nevadí podpořit žádost, kde jsou zcela objektivní a prokazatelné lži, tak je to věc jeho svědomí a pojetí výkonu mandátu," míní.

Sněmovna s největší pravděpodobností vydá místopředsedkyni dolní komory Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání. Rozhodovat o tom bude ve středu odpoledne. Vyplynulo to z dnešního jednání sněmovny a jejích poslaneckých klubů.

Pro vydání Parkanové budou hlasovat i někteří poslanci její vlastní strany a koaliční ODS. Poslanci TOP 09 i ODS budou mít v této věci takzvané volné hlasování, budou se tedy rozhodovat každý za sebe. Opoziční ČSSD, KSČM a VV jednoznačně chtějí policejní žádosti o vydání exministryně obrany vyhovět.

Policie podezírá nynější místopředsedkyni dolní komory ze dvou trestných činů v souvislosti s nákupem dopravních letadel CASA pro armádu. Vydání Parkanové ke stíhání dnes sněmovně doporučil její mandátový a imunitní výbor.

"Nikdo z nás na klubu TOP 09 nepochybuje o tom, že v té žádosti jsou objektivní lži. Ony tam skutečně jsou a je možné na ně ukázat. Někteří poslanci mají ovšem problém s imunitou jako takovou. Ti budou pravděpodobně hlasovat pro vydání," řekl po jednání poslanců TOP 09 novinářům místopředseda strany Miroslav Kalousek. Kolik členů poslaneckého klubu TOP 09 podpoří vydání Parkanové nechtěl odhadovat, bude to podle něj menšina.

Kalousek prohlásil, že pokud sněmovna nakonec Parkanovou k trestnímu stíhání vydá, navrhne úplné zrušení poslanecké imunity. "Nikdy jsem se nesetkal s žádostí, kde jsou napsány zcela nezpochybnitelné lži, na které mohu ukázat, a říci, že je to lež. Pokud přesto nemá platit ochrana nezávislosti proti policejní šikaně, ať ten institut vůbec neexistuje, pak postrádá jakýkoliv smysl," řekl.

"My jsme se rozhodli pro volné hlasování, to znamená, že každý z našich poslanců a poslankyň se rozhodne individuálně," řekl ČTK předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vedení klubu prý nezjišťovalo, kolik poslanců ODS bude pro vydání Parkanové. Například zástupkyně ODS v mandátovém a imunitním výboru Ivana Weberová ale doporučila vydání Parkanové s tím, že nezjistila nic, co by ukazovalo na politickou objednávku v případu.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky není sněmovna od toho, aby hodnotila důkazy a nahrazovala práci státních zástupců a soudců. Kauza kolem letounů CASA je podle něj komplikovaná a nákup byl jednoznačně podezřelý. Jediná možná cesta jak se v kauze obhájit, je podle Sobotky před nezávislým soudem.

"Každý hospodář si musí položit otázku, proč jsme vydali čtyři miliardy korun za nákup letadel, která ještě ČR nepotřebovala. Znamenalo to zadlužení státu mnohem dříve. A to nekladu otázku, proč tak učinila vláda v poslední den své existence," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Jsem přesvědčen, že každý poslanec by měl hlasovat pro vydání paní Parkanové, neboť státu vznikla škoda ve výši téměř tři čtvrtě miliardy v resortu, za který byla odpovědná. Pokud by nebyla vydána, znemožní se jednou provždy vyšetření této velice závažné kauzy," uvedl předseda VV Radek John.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

yOlYEHOGSfjUKvuJH 29.10.2016 19:10

9WShPA <a href="http://dkcltksdexlv.com/">dkcltksdexlv</a>, [url=http://vlbupicznveb.com/]vlbupicznveb[/url], [link=http://fqnjojaumiud.com/]fqnjojaumiud[/link], http://pwubveubfxqm.com/


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.3 + 25.6) *

Zpět na přehled