Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hradecký kraj zavede v nemocnicích jednotný informační systém

Hradecký kraj zavede v nemocnicích jednotný informační systém

Hradecký kraj zavede v nemocnicích jednotný informační systém

30.5.2018 10:15, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Královéhradecký kraj zaplatí za software pro jednotný informační systém ve svých nemocnicích a jeho technickou podporu 36,5 milionu. Rozhodla o tom rada kraje. Celý projekt by měl stát téměř 100 milionů korun.

Nákup softwaru je klíčový pro zavedení Nemocničního informačního systému (NIS) Královéhradeckého kraje, který sjednotí systémy jednotlivých krajských nemocnic, řekl ČTK Dan Lechmann z hradeckého hejtmanství.

Celkovou částku 98 milionů korun na projekt NIS již dříve schválilo zastupitelstvo. "Radní kraje odsouhlasili výsledek veřejné zakázky na dodání softwaru včetně zajištění technické podpory. Jde o základ projektu. Každá z krajských nemocnic má nyní svůj systém, a to je potřeba změnit. Navíc jsou (systémy) zastaralé a jejich další údržba je komplikovaná a finančně náročná," uvedl Lechmann. Předpokládaný termín dokončení projektu NIS je podle něj září 2020.

Kraj vypsal tendr na dodávku systému loni v říjnu, sešlo se pět nabídek. Vedle pořízení jednotného systému chce kraj investovat i do nových serverů a počítačů. "Smyslem projektu je zavedení jednotného systému s několika centrálními místy, kde se budou shromažďovat a odkud budou odcházet informace ze všech nemocnic Královéhradeckého kraje," uvedl náměstek hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09) odpovědný za oblast zdravotnictví. Většinu výdajů podle něho pokryje evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, kterou ministerstvo pro místní rozvoj kraji vyplatí zpětně.

Klíčový software má na starost mapování, evidování a uchovávání všech lékařských procesů. Vedle NIS v nemocnicích fungují další systémy, například laboratorní systém nebo systém na zpracování a rozesílání obrazové dokumentace. Nemocnice mají i systémy pro řízení jednotlivých oblastí, jako je například řízení centrálních sálů, objednávkové systémy, ekonomický či personální systém.

Samostatné nemocnice má kraj v Trutnově, Jičíně a Náchodě, přičemž pod Náchod již nyní patří nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, Broumově a Jaroměři. Čtvrtou krajskou nemocnicí je Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Jejich mateřskou společností je Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, jehož prostřednictvím kraj v nemocnicích vykonává akcionářská práva.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.6 + 32.0) *

Zpět na přehled