Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hradecký kraj bude příští rok hospodařit s přebytkem 263 mil. Kč

Hradecký kraj bude příští rok hospodařit s přebytkem 263 mil. Kč

Hradecký kraj bude příští rok hospodařit s přebytkem 263 mil. Kč

12.9.2016 11:08, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Královéhradecký kraj bude příští rok hospodařit s rozpočtovým přebytkem 262,5 milionu korun. Výdaje kraje by měly příští rok činit 3,63 miliardy korun a příjmy 3,89 miliardy. Přebytek rozpočtu kraj použije na splátky dříve přijatých úvěrů. Rozpočet dnes schválili krajští zastupitelé. Pro rozpočet hlasovalo 40 zastupitelů, nikdo se nezdržel a nikdo nebyl proti. Letošní rozpočet kraje počítal se schodkem 18 milionů korun při příjmech 3,65 miliardy Kč.

Ve volebním roce hradecký kraj schvaluje rozpočet již v září, v ostatních letech v prosinci. Schválením rozpočtu před volbami se kraj podle radního pro ekonomiku Josefa Táborského (ČSSD) vyhne riziku případného rozpočtového provizoria. "Nové zastupitelstvo má vytvořeny podmínky. Má i možnost měnit rozpočet rozpočtovými změnami," řekl.

V diskusi k rozpočtu vystoupil pouze opoziční zastupitel Rudolf Cogan (TOP 09-STAN). Rozpočet ve svém vystoupení označil za dobrý.

Na straně příjmů kraj počítá s nárůstem daňových příjmů o 250 milionů korun, tedy o 7,5 procenta, na 3,58 miliardy korun. Daňové příjmy jsou rozhodující položkou v příjmech kraje, v příštím roce by je měly pokrývat z 92 procent. Celkové výdaje by měly příští rok meziročně klesnout o 35 milionů korun.

Výdaje na investice by měl kraj v roce 2017 snížit o desetinu na 720 milionů korun. Hlavní investicí má být výstavba pavilonu laboratoří a onkologie v nemocnici v Jičíně za 150 milionů. Dalšími významnými investicemi budou výstavba průmyslových zón Kvasiny-Solnice a Vrchlabí celkem za 89 milionů korun. Na projekty spolufinancované z fondů Evropské unie kraj pro příští rok vyčlenil přes 216 milionů korun.

Na zahájení vlekoucí se miliardové přestavby nemocnice Náchod má kraj v rozpočtu na příští rok zatím vyčleněno 50 milionů. Podle Táborského rozpočet vytváří prostor i pro to, aby v případě potřeby na nemocnici šlo ještě dalších 100 milionů korun. U tohoto prioritního projektu nyní běží výběrové řízení na dodavatele stavby, předchozí dva tendry kraj z různých důvodů zrušil.

V části běžných výdajů dá kraj nejvíce peněz příští rok na dopravní obslužnost. Dotace autobusových a vlakových spojů by jej měla stát 674 milionů korun, tedy zhruba stejně jako letos. Krajským nemocnicím chce dát kraj na provoz příspěvek 100 milionů korun po letos očekávaných 155 milionech korun. Na údržbu silnic kraj počítá s výdajem 414 milionů korun a dvorské zoo by měl kraj poslat provozní dotaci 50 milionů korun.

Královéhradecký kraj v uplynulých čtyřech letech výrazně zvýšil investice a snížil zadlužení. Hospodaření kraje od roku 2013 končilo přebytky ve stamilionech korun. Loňský přebytek hospodaření 383 milionů byl nejvyšší mezi kraji.

Pro letošní rok počítal rozpočet kraje s deficitem 18 milionů korun, když v rozpočtu byl zakomponován i nakonec nečerpaný úvěr na náchodskou nemocnici 281 milionů korun. Dosavadní vývoj hospodaření ale podle vedení kraje naznačuje, že i letos rozpočet kraje skončí přebytkem, a to minimálně ve výši 200 milionů korun.

Oproti schválenému rozpočtu se příjmy a výdaje kraje v daném roce postupně úpravami zvyšují o transfery peněz od státu, které jdou zejména na platy učitelů. Celkové příjmy a výdaje rozpočtu tak za rok nakonec přesáhnou deset miliard korun.

 

Výsledky hospodaření a návrhy rozpočtů Královéhradeckého kraje v letech 2012 až 2017 v mil. Kč:

Pramen: krajský úřad

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.4 + 32.1) *

Zpět na přehled