Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hradec Králové chce spor s ADB Invest o stadion ukončit smírem

Hradec Králové chce spor s ADB Invest o stadion ukončit smírem

Hradec Králové chce spor s ADB Invest o stadion ukončit smírem

15.5.2019 15:04, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Město Hradec Králové by chtělo vleklý spor s firmou ABD Invest v kauze přestavby zimního stadionu ukončit smírem a firmě zaplatit 12 milionů korun. Pokud by firma na smír nepřistoupila, pokračoval by soudní spor. Město věří, že jeho pozice ve sporu je nyní silnější i proto, že loni za 20 milionů korun koupilo více než stomilionovou pohledávku banky UniCreditBank Czech Republic za ABD Invest. Novinářům to dnes řekli představitelé města.

Suma 12 milionů korun podle náměstkyně primátora pro ekonomiku Moniky Štayrové (ANO) vyplývá ze stanoviska ekonomického poradce města, které zohledňuje další možné výdaje města ve sporu. Ve hře podle Štayrové byly i varianty se zaplacením 20 nebo 40 milionů korun. O návrhu ukončit smír zaplacením 12 milionů budou rozhodovat zastupitelé.

Náměstkyně primátora pro majetek Věra Pourová (ANO) uvedla, že firma ABD dosud nebyla schopna zcela jednoznačně určit svůj nárok vůči městu. Firmě však ještě běží lhůta pro to, aby u soudu prokázala, kolik peněz má po městu chtít. Znalecký posudek ve věci podle Pourové není jednoznačný.

Hradec Králové kontrakt s ABD Invest uzavřel v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město splácet ročně 25 miliony korun a dále mělo ročně platit 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů. Na rekonstrukci si ABD Invest vzala u UniCreditBank úvěr.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Město firmě kontrakt vypovědělo. Soudy smlouvu označily za neplatnou a Hradec Králové poté stadion v prosinci 2013 od firmy převzal.

Následný spor mezi Hradcem Králové firmou ABD o zaplacená a provedená plnění při rekonstrukci se přesunul k soudu a dosud neskončil. ABD Invest jako žalující strana po radnici dosud žádá přes 240 milionů korun z titulu úhrady úvěru a úhrady údajně nezaplacených prací. Naopak město chce zpět asi 140 milionů korun za práce, které ABD Invest údajně neudělala.

V kauze pronájmu a rekonstrukce stadionu čelil trestnímu stíhání pro pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM). Podle spisu mohla městu vzniknout škoda 26 milionů korun. Malíř obžalobu od začátku odmítal a v roce 2015 jej hradecký krajský soud pravomocně obžaloby zprostil.

Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield. Chodu klubu se spor města s firmou ABD Invest nijak nedotýká.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.8 + 39.4) *

Zpět na přehled