Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Hospodářské komoře vadí, že nebyla přizvána k debatě o zakázkách

Hospodářské komoře vadí, že nebyla přizvána k debatě o zakázkách

Hospodářské komoře vadí, že nebyla přizvána k debatě o zakázkách

14.3.2010 15:11, Zdroj: ČTK

Prezidentovi Hospodářské komory ČR Petru Kuželovi se nelíbí, že nebyl přizván k přípravě novely zákona o veřejných zakázkách, na které bude pracovat tým vytvořený americkou obchodní komorou v ČR. Cítí se obejit a je překvapen i tím, že Američané se do něčeho takového pustili bez projednání s českou komorou. Řekl to v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Ředitel americké obchodní komory Weston Stacey ale tvrdí, že pozvány byly všechny zainteresované strany.

"My jsme poslali pozvánku všem, ale nevím, jestli ji dostali," řekl Stacey.

"Já musím říci, že jsem zděšen, protože mám pocit, že nám v České republice opravdu odchází sebedůvěra," prohlásil Kužel na adresu americké iniciativy. Zdůraznil, že hospodářská komora i svaz průmyslu již mnohem dříve předložily své návrhy na zprůhlednění výběrových řízení.

"A když se toho ujme někdo cizí, to znamená americká obchodní komora, tak novinářská obec najednou zajásá, politici říkají: jo, je nutné to řešit. A já si myslím, že to není správně," prohlásil Kužel. Dodal nicméně, že komora návrh podporuje a je připravena přinést své zkušenosti z oblasti zadávání veřejných zakázek.

Hospodářské noviny tento týden napsaly, že zvláštní tým americké obchodní komory má v rámci boje proti korupci ještě před květnovými sněmovními volbami připravit radikální novelu zákona o veřejných zakázkách. Cílem má být zprůhlednit systém přidělování milionových zakázek.

Podle HN došla byznysmenům z USA trpělivost s tím, že téměř nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. Chceme, aby systém zadávání veřejných zakázek obnovil reputaci dané země, aby se přitáhlo více investic, což povede ke tvorbě pracovních míst, řekl v ČT Weston Stacey. Americkí obchodní komora v ČR zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM.

David Ondračka z české pobočky Transparency International uvedl, že je nutné mluvit o posílení a hlavně odpolitizování kontrolních institucí, jako je antimonopolní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.9 + 13.0) *

Zpět na přehled